View Single Post
  #103 (permalink)  
Vechi 23 feb 2011, 14:37:34
elenavulpe's Avatar
elenavulpe elenavulpe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Numar calorii
Date: 156cm, 89.2kg
Mesaje: 5.986
Aprecieri acordate: 252
Am fost apreciat(a) de 638 ori in 174 mesaje
Implicit Re: Jurnal nanutza balenutza

Citat:
Anterior postat de Alina82 Vezi mesajul
Salve Nana!!!
A aparut si melancolico-colerica in peisajsi bineinteles k isi va da cu parerea
Nemo in mare sunt de acord cu regulile tale...sunt simple si de bun simt(k si cand trebuia sa le aprob eu)dar nu sunt de acord cu cantaritul obligatoriuadik cui ii place sa stea sa cantareasca ultima frimitura bagata in gura...e ok...dar pe mine una ma streseaza de mor...ma simt pedepsita...si merge dieta si fara cantar de bucatarie...cu aproximari dupa ambalaje sau cu pumnul cum spune BilicaDe asemenea consider k sportul e un rau necesar si ink de la inceput...bn nu spun k trebuie musai facut cine stie ce program complicat de aerobic/fitness...dar eu cred sincer k de nu as fi facut sport de la inceput akm ar fi atarnat pielea pe mine k pe gard...si asa cu sport si tot mai are nevoie de ceva timp si rupere de oase k sa arate k noua...Si cum eu sunt mai zurli din fire nici nu sunt asa drastica si nici nu sper sa ajung vreodata sa mananc perfect sanatos...adik da stiu k anumite alimente ascund bad things....dar dak acele anumite numite light dar pline de E-uri,grasimi,carbo....sunt consumate in cantitati decente si nu foarte des e ok....asta e varianta mea de a tine dieta cand nu iti place sa organizezi si cel mai mic aspect....cand vrei sa ai si mici scapariAcestea fiind spuse ma duc sa mai alerg nitel pe forum
Alinutza cuminte si slabutza!!!! Bun venit!
Cara mia, tocmai ca nu era vorba de excluderea sportului din dieta, ci de practicarea lui treptata ca si grade de dificultate. Nu pot, in cazul meul sa incep cu aerobic, cand inima ma lasa dupa 3 minute de urcat scarile (pana la etajul 7), iar muschii... sunt sub forma de fir de matase. Trebuie inceput treptat. Eu nici nu am fost sportiva ca tine (tu aveai masa musculara, a trebuit doar sa o reactivezi). Eu am putin mai putin de dublul varstei tale si, ai sa vezi si tu, ramai fara suflu, articulatiile se rascoala, inima ar iesi din piept dar o tine pielea si, la toate aceste impliniri ale varstei, se adauga si bonusurile mele medicale aproape la fel de grele ca ale tale daca nu cumva si mai grele. Nu discutam aici care e mai bolnava ci despre faptul ca sportul de la o varsta, nu mai poate fi bagat in program asa... cu crestere de 15 minute (ca timp) si dificultate superioara de pe-o saptamana pe alta. Nu ma dau batrana si nici lovita sub linia de plutire, pur si simplu nu sunt prietena cu sportul. Incerc sa-l fac pentru ca trebuie, nu pentru ca simt nevoia sau pentru ca-mi place. Nu mi-a placut niciodata (sunt lenesa. bad girl!).
Scapari avem cu totii, si vom avea, important este cat sunt de mari si cum le compensam. Nevoia il invata pe om: daca vreau 2 patratele de ciocolata neagra 70-80% cacao - fac sport ca sa compensez; drept pentru care nu mai vreau cioco

Te pupacesc Alinutza si te mai astept pe la mine!
De ce esti melancolica? Colerica esti pentru ca esti taurash! Dar melancolica?