View Single Post
  #103 (permalink)  
Vechi 06 dec 2011, 13:13:24
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Andrylici - Vreau sa slabesc cum n-am facut-o niciodata

Citat:
Anterior postat de andrylici Vezi mesajul
Ideea e ca de la carbohidratii pe care mananc ma simt foarte balonata. Stii vreun remediu?
da, stiu un remediu! sa nu-i mai mananci.
eu sunt cam sensibila la carbohidrati.. de ex, eu nu ma pot atinge de cereale... ma baloneaza si imi fermenteaza si ma mai mananca si pielea.. de unde am concluzionat ca poate am intoleranta la gluten... laptele iarasi nu il tolerez.. lactate f rar si cand si cand iaurt, sau branzeturile iarasi nu ma deranjeaza... paine nu mai mananc decat uscatzei din aia wasa.. daca mananc paine proaspata, mi am dat foc la valiza.. de patiserii nu mai vorbesc! iar fructele NICIODATA seara.. ma distrug pe timpul noptii.. am invatat ce sa evit.
daca te uiti pe meniurile mele incerc sa tin carbii la 100.. e f putin si asa avand in vedere ca un om normal la capul lui are nevoie de 2-300 g carbohidrati.. s-a estimat ca singur creierul are nevoie de 140g de glucoza pe zi.. mie aici imi e bine, la 100. tu i-ai scazut f f mult! si te-ai dezechilibrat cred eu... de asta nici nu ai dat f mult jos.. o sa trebuiasca sa revii la normal cumva, dar nu manca chiar orice vrei...
40% carbi
35% proteine
25% lipide / grasimi
ar fi formula ideala de low carb... mai low de atat carbii nu isi au rostul.. nu faci decat sa intri in cetoza si nu e nevoie sa ajungi acolo ca sa slabesti...
eu te sfatuiesc sa incepi cu meniuri care sa insumeze intre 1600-1700 calorii avand in vedere ca bazalul tau e peste 1700! treptat, pe masura ce vezi ca te poticnesti in slabit scazi cu cate 100, deci sa mananci undeva intre 1500-1600 si tot asa. ti-am mai zis, gandeste te ca n ai sa poti manca toata viata 1200-1300 si o sa-ti bulversezi si mai tare organismul
acum... pentru un meniu de 1650 calorii de exemplu.. tu poti avea +/-, intre 1600-1700, eu am luat media, ar trebui sa mananci :

40% carbi = 165*4/4= 165g carbihidrati
35% proteine = 165*3/4 = 123g proteine
25% lipide = 165*2.5/9= 46g lipide

daca ti se par prea multi carbi, fie poti sa scazi putin din ei si ai sa ai mai putine calorii.. fie inversezi cu procentul proteinelor.. adica 35% carbi si 40% proteine..
tu scazand carbohidratii f mult, 20-30-40 g ai gresit enorm...

PS: poti sa te uiti putin peste dieta montignac... este un fel de low carb care are destul de echilibrate rapoartele intre carbi- proteine-lipide=35-35-30 ...ceva de genul. in plus te invata ce sa mananci si cand sa mananci anumite alimente.. eu n-o respect ca litera de lege, insa incerc sa ma tin de ea.. in plus o poti aplica intregii familii.. adica nu trebuie sa gatesti tu pt tine separat dietetic!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 06 dec 2011 at 13:17:09.