View Single Post
  #104 (permalink)  
Vechi 02 aug 2011, 05:52:49
TinAlexa's Avatar
TinAlexa TinAlexa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 31 mar 2010
Locaţie: Montreal, Canada
Vârsta: 48
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 2.140
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

Maria este prenumele meu...
Al tau este Alexa?
Turtitele le fac de cand am tinut Oshawa... de atunci m-am indragostit iremediabil de ele...
Pe cele de azi le-am facut din grau , hrisca si secara... Rasnesc graul, secara si hrisca, adaug apa (sare nu, ca-mi plac nesarate) si las aluatul (dupa ce l-am framantat putin) sa se odihneasca min 20 min... Le formez... cat de subtiri posibil... Apoi le coc pe aragaz, in tigaia de teflon (nu pun ulei)... Se fac in cateva minute... Evident se si intorc cu ajutorul paletei de lemn... Sunt delicioase... mie imi plac tare mult...
Scuze am vazut prea tarziu ca te cheama Maria, pe mine ma cheama Cristina, Alexa este Alexandra fetita mea de 5 ani.
Dar unde le rasnesti, in rasnitoarea pentru cafea, manuala sau automata, daca gasesc ingredientele as incerca suna foarte tentant, dar spune si cantitatile daca se poate, mersi.
Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Fetelor, nu mi-ati raspuns cum vi se pare combinatia ... telemea (20-30 g) - fructoza (10 g)... Si tare ma intereseaza raspunsul...
Nu vad unde este problema la telemeaua cu fructoza, cind facem o budinca de brinza punem si fructoza, nu vad unde ar fi greseala eu zic ca poti.
Da ce combinati interesante dar ce faci cu telemeaua si fructoza ma faci curioasa, mie imi plac chestile ciudate dar fara mincare din insecte si nici carne de hipopotan nu maninc...sper sa nu fiu nevoita sa o fac
TinAlexa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2332 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]