Subiect: Dieta de 8 ore
View Single Post
  #105 (permalink)  
Vechi 31 aug 2013, 19:48:12
Nicki's Avatar
Nicki Nicki este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iul 2011
Locaţie: Romania, Romania
Dieta: in cautarea dietei perfecte
Date: 160cm, 60.2kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 29 ori in 20 mesaje
Implicit Re: Dieta de 8 ore

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Pai daca in 8 ore mananci tot atat cat ai manca in 16 organismul primeste per total aceeasi cantitate de mancare si are tot atata timp sa digere. Faptul ca din cele 16 ore pe zi in care omul este treaz (in medie) se mananca doar 8 ore inseamna ca ori se sare micul dejun, ori se rabda foame 8 ore, si cred ca niciuna din variante nu ajuta la cresterea ratei metabolismului

Teoria cu lumina artificiala mi se pare cam ciudata, numarul de ore pe zi in care ai lumina depinde de latitudine, de ex. nord nu ai lumina deloc luni de zile iarna.

P.S. Autorii cartii nu sunt medici.
toate dietele sunt controversate la un moment dat si presupun ca la fiecare se fac anumite compromisuri, fie ca renunti la dulciuri, sau disociezi alimentele, sau numeri caloriile ingerate... Fiecare trebuie sa gaseasca ce i se potriveste mai bine, o formula universala nu exista . Chestia cu aparitia liminii artificiale nu mi se pare asa ciudata, in carte spun doar ca aparitia luminii artificiale a modificat si influentat mult modul in care ne hranim. Strabunicii mei se culcau seara foarte devreme, eu in schimb stateam de mult ori pana tarziu televizor si rontaiam de zor si nu putin....
Acum incerc chestia asta si sa vedem, poate da rezultate, poate nu, oricum nu pierd nimic... Si pana acum imi place si imi merge bine
Nicki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1589 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1072 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Nicki:
rozica1965 (31 aug 2013)