View Single Post
  #10737 (permalink)  
Vechi 17 mar 2013, 14:29:55
Ema55's Avatar
Ema55 Ema55 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 01 mar 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 167cm, 70kg
Mesaje: 7.863
Aprecieri acordate: 5.648
Am fost apreciat(a) de 4.431 ori in 2.569 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
gata,am citit pe fuga,manu,iesisem ma bucur ca a decurs totul bine
ai voie cafea arabica 100%,deci nu ar fi o problema!

Ema,multumesc de sfaturi,din ce stiu eu merele si fructele de padure(eu am avut merisoare-crannberry si goji berry)-cica tot ce se termina in berry se pot manca si cu alimente lipidice, si fructele in general nu se amesteca cu alte alimente pt ca fermenteaza si pot da balonari,cine nu are problema asta poate sa le amestece..Cam asta ar fi "sucul" la ce am dezbatut noi pe la Monty vreo 3 ani de zile..si tot acolo am decis ca daca mancam iaurt mai gras un pic(1,5% decat ala cu 0%,sau lapte tot asa,mai gras) nu dauneaza dietei,am experimentat pe noi..Vitaminele au nevoie de ceva lipide ca sa se asimileze,pe cand modul de degresare al lactatelor nu e sanatos si nu aduce niciun aport ..
Multumesc ca esti atenta si daca mai vezi ceva ce ti se pare in neregula,zi-mi te rog!pupici!

Lacra,credeam ca nu mai intri pana luni..si aici e frigusor,cca 5 grade..da e soare si frumos,mi-am cumparat zambile colorate o groaza si un salcam japonez si maine le plantez,sper sa fie frumos
Of,ce mi-e somn..as mai sta cu voi,da mi s einchid ochii..
biata babuta,cum s ao lase nemancata..astia nu-s sanatosi..bine ca a juns cu bine socrela,ca vazusem la stiri ca au ramas inzapeziti pe langa Budapesta..

hai sa va zic
Buna Emy!
Imi cer scuze, nu am cunostinta despre aceste dezbateri si nici nu am indraznit sa experimentez altceva legat de aceasta dieta decat cele mentionate de autor in cartea sa, cu exceptiile firesti pe care le-am facut de-a cursul urmarii acestui plan alimentar.
Eu mi-am permis sa fac acea precizare doar in contextul strict al acestei diete si anume:
Dieta Montignac impune consumul de fructe necombinate cu nimic altceva: nici cu lipide si nici cu proteine. Recomandarea generala, in privinta fructelor, este aceea de a fi consummate singure pe stomacul gol ca un mic dejun de sine statator sau cu cel putin jumatate de ora inainte de masa si cu cel putin doua ore dupa masa.
Cand fructele se mananca odata cu alte alimente, lipidele si proteinele pe care le-am consumat la masa raman mai mult timp in stomac, in loc sa treaca – asa cum ar trebui – in intestin, unde sa fie digerate normal. Fructele raman si ele in stomac unde vor fermenta, producand chiar si alcool - procesul de digestie fiind perturbat. Drept urmare, fructele isi vor pierde proprietatile vitaminizante, iar metabolizarea proteinelor va fi perturbata si vor aparea balonarile.
Ca o exceptie de la aceasta regula, se poate consuma lamaie oricand, fructe sub forma de gemuri fara zahar adaugat (deoarece fructele fierte fermenteaza mai putin decat cele crude, tulburarile digestive fiind mult reduse) cu paine de secara la micul dejun si fructe din categoria capsunilor, zmeurei, murelor, fragilor (a caror procent glucidic este foarte mic) impreuna cu smantana la o masa proteino-lipidica - dar nu in faza initiala a pierderii in greutate.
Departe de mine gandul de a incerca sa-ti contrazic planul alimentar, a fost doar umila-mi parere exprimata din putina experienta pe care o am si eu.
Iti multumesc pentru intelegere, te imbratisez si iti doresc o dupa-amiaza minunata, draga Emy!
__________________




Ultima dată editat de Ema55; 17 mar 2013 at 14:32:47.
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Ema55:
david (18 mar 2013), manumanuela (17 mar 2013), VentoFreddo (17 mar 2013)