View Single Post
  #10907 (permalink)  
Vechi 26 iun 2014, 18:52:00
michellabfirst's Avatar
michellabfirst michellabfirst este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 14 dec 2011
Locaţie: galati, Belgia
Vârsta: 48
Dieta: ma ghidez dupa principiile MM
Date: 158cm, 66.4kg
Mesaje: 659
Aprecieri acordate: 607
Am fost apreciat(a) de 810 ori in 442 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de delyrics Vezi mesajul


Am pus linkul de la reteta si mi-a scris ca un administrator va trebui sa aprobe reteta :O Nu era voie? Acolo se vedea exact si cum se leaga si se pune la cuptor... Anyway, ti-o scriu mai jos in cuvintele mele, adaptata Monti [in original e cu miere si zahar]:

Pastrama de pui - inspirata de lalena

Se iau doi piepti de pui dezosati si se taie fiecare in doua.

Se pregateste o marinada din 3 pahare apa, 2 lg sare, 1 lingurita ienibahar boabe/piper boabe, 2 frunze dafin. Se amesteca pana se dizolva sarea iar apoi se pune peste pieptul spalat bine intr-o caserola sau cratita cu capac. Apa trebuie sa acopere complet carnea. Se lasa la frigider 24 ore. [In var originala aici era si zahar in apa. Eu am pus un pic de vin alb.]

Se scoate apoi si se spala bine carnea si se usuca cu un prosop. Se face a doua marinada din 1 lg sos de soia, 3 lg ulei de masline, 1 lingurita piper macinat si 1 lg boia. Se unge carnea cu marinada asta si se mai lasa din nou in caserola acoperita la frigider 24 ore. [In var originala aici era si miere. Eu am scazut si din sosul de soia ca era prea pronuntat gustul.]

Dupa cele doua zile se scoate si se leaga bine fiecare bucata piept cu ata de bumbac. Se strange ata bine si se leaga pe toata lungimea, astfel va ramane fraged si nu se va usca. Apoi se pune pe o folie de aluminiu intr-o tava la cuptor: 180 grade, 60-70 min.

Dupa 30 min se scoate si se unge un pic cu sosul lasat si se baga inapoi pana e frumos rumenita. La final, dupa ce ce se raceste putin se scot atele si se feliaza f frumos. Pofta buna
Pare delicioasa. Poate imi fac timp candva sa o fac. Am bagat-o la retetele favorite. Merci
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui michellabfirst:
delyrics (27 iun 2014), VentoFreddo (27 iun 2014)