View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 22 mai 2012, 19:35:30
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Discutii despre alimente prezente intr-o dieta sanatoasa

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Apropo de ceapa verde si usturoiul verde, citisem mai demult pe undeva ca ajuta la arderea grasimilor.Eu le vad foarte sanatoase.Asa cum vad majoritatea legumelor.Sau ierburilor, ca sa le zic asa: spanac, stevie, urziciSpanacul, in special, il vad foarte sanatos si benefic.Nu stiu cum de mi-am format asa o parere buna despre el.Cand aud de spanac ma gandesc la sanatate si l-as consuma in fel si chip
trebuie sa recunosc ca foarte multe despre usturoi si ceapa nu mai stiu, de cand le ignor... initial dezvoltasem o intoleranta pentru usturoi, acum vad ca cu greu mai tolerez si ceapa... in stare cruda ma refer... iar ceapa prajita e si mai rau
altfel sunt alimente super sanatoase... asa cum zici si tu, cum sunt majoritatea legumelor.
spanacul are si niste substante daunatoare, oxalatii, care invatasem eu candva in facultate se neutralizeaza prin fierberea in lapte... multe persoane fac spanac cu smantana, sau ceva de genul. nu mai stiu daca sunt de actualitate povestile cu acidul oxalic, care produce pietre la rinichi etc etc.
eu ignor de regula povestile astea, pentru ca nu mananc spanac nici zilnic si nici in cantitati uriase. la copii mici stiu insa ca nu se da mai devreme de 8 luni.. atentie daca citeste vreo mamica de bebelus mic mic micutz

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Am citit un studiu (altul) despre vitamina D mai demult si confirm, din cate imi aduc aminte absolut necesara expunerea la soare zilnic timp de macar 20 de minute. D-aia ies sa merg pe afara, prin soare. Acum s-a facut cald si prefer sa ies dupa ora 17 dar tot soare e.

Eu mananc sare cu iod dar de un an am taiat tare din sare.
eu am citit de curand.. si sa mor daca nu mi-a iesit complet din cap unde si cine a zis asta, ca cel mai bine se sintetizeaza vitamina D la nivelui pielii din jurul ochilor... aaa da, povestea Pasy in Gasca Montignac, ca a citit ea (in "Studiul China") si ne a impartasit si noua. deci se sintetizeaza aceasta vitamina D la nivelul pielii din jurul ochilor, si cei ce poarta ochelari de soare sintetizeaza ciuciu
nu stiu ce sa zic...

PS: e mai bine fara sare, sau caaaaat mai putina! ideal ar fi deloc. eu insa nu reusesc.
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat