View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 22 dec 2011, 15:57:14
brainiac's Avatar
brainiac brainiac este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Ieri am sosit la bunica mea... Mi-a fost foarte dor sa petrec timp cu ea avand in vedere cat de bine ne intelegem si faptul ca e una din persoanele pe care le admir cel mai mult... Cu toate astea, stiu cert ca bunica e o persoana foarte directa (prea directa uneori) si nu o mai schimba nimeni... Asadar dupa ce mi-a zis ca sunt frumoasa si ca e tare fericita sa ma vada, a urmat inevitabila replica: stii Ancutel trebuie sa mai slabesti neaparat! ... :-| ... Stiu ca e bine intentionata si ca imi vrea binele, dar parca uneori e cam dureros sa le primesti asa in fata, mai ales cand esti constient ca ai o problema si ca trebuie sa o rezolvi! Partea amuzanta e ca ultima oara cand am vizitat-o (prin septembrie) aveam cu 1kg jumate in plus si atunci nu mi-a zis nimic de genul ca trebuie sa slabesc ci mi-a spus ca arat foarte bine! Stand si analizand putin situatia mi-am amintit ca atunci aveam incredere in mine si eram convinsa ca voi reusi in lupta contra kg, iar aceasta convingere ma facea fericita. Si lasam fericirea sa iasa la suprafata si astfel toti imi spuneau ca arat nemaipomenit si ca radiez. Acum insa trec printr-o perioada in care nu ma mai percep ca pe o luptatoare, in care ma indoiesc de hotararea cu care voi merge pe acest drum, in care ma astept sa esuez in fiecare zi din cauza ca nu am suficienta motivatie. Si aparent se vede! Se vede asa bine incat si ceilalti observa! Asadar fetelor, am sa scriu asta atat pentru mine cat si pentru voi: oamenii va percep prin prisma parerii pe care o aveti voi inseva despre propria persoana. Daca va vedeti urate si lipsite de farmec la fel va vor vedea si ceilalti, daca va vedeti stralucitoare si increzatoare aceeasi parere o vor avea si cei din jurul vostru! Asa ca haideti sa nu ne mai dam consimtamantul ca ceilalti sa ne priveasca asa cum NU vrem! Haideti sa le aratam ca suntem frumoase, puternice si invingatoare! Si ca sa se vada ca nu sunt ipocrita, am inceput sa fac ceva in acest sens: nu am mai mancat ca o sparta (desi cozonacul cu nuca era extrem de tentant, m-am limitat la o feliuta), am acceptat sa fac putina miscare, chiar daca e vorba de o simpla plimbare si am inceput sa-mi schimb parerea despre mine si sa imi repet ca pot face acest lucru, pot ajunge unde imi doresc si pot avea viata mult visata!
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]