View Single Post
  #111 (permalink)  
Vechi 22 sep 2010, 19:04:10
joanna18's Avatar
joanna18 joanna18 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)

Dragă Cristina,

Bine ai venit pe la mine în primul rând şi poţi să te întorci când vrei tu
Mulţumesc că ai avut răbdare să-mi citeşti prin jurnal, acum îmi vine să râd când îmi amintesc ce spectacol am dat prin casă cu degeţelul ăla . Mi se pare un nimic, dar atunci simţeam că nimic mai grav nu se poate întâmpla

Într-adevăr, făinoasele sunt slăbiciunea mea, dar încerc pe cât posibil să le evit. Produse de patiserie (în afară de covrigi, la care am mai scăpat câte unul) nu am mai mâncat de mai bine de o lună cred şi parcă încep să mă obşnuiesc fără ele. Dar e greu şi uneori aşa simt că aş mânca un kilogram o dată
O să mă uit şi eu pe principiile Monti, pentru că am tot citit că sunt foarte sănătoase şi chiar mi-aş dori să le urmez, măcar în linii mari, pe tot timpul vieţii.

Cât despre musli, nu mănânc zi de zi, asta pentru că m-aş plictisi, dar drept să-ţi spun: îmi plac mult şi parcă mi-e greu să renunţ la toate lucrurile de care nu mă lipseam înainte să-ncerc să-mi schimb stilul de viaţă (patiserie, dulciuri etc.)
Chiar mi-am luat nişte seminţe de in în eventualitate în care aş avea probleme cu tranzitul şi o să încerc sugestia ta, pe lângă brânza şi omleta care apar deseori în MD-ul meu.
Cu privire la varză, este una din legumele mele preferate: îmi place crudă, murată sau fiartă cu roşii/bulion :X Iar rântaşurile nu există pentru noi. Am noroc cu o mamă care încearcă să gătească pe cât se poate de sănătos

Te rog, ai grijă şi tu să mănânci bine dimineaţa. Mama s-a chinuit mult cu mine în primii ani de şcoală să mă obişnuiască să iau MD-ul, stătea lângă mine chiar şi jumătate de oră să mănânc o felie de pâine prăjită şi o cană de ceai, dar a meritat. Acum nu-mi pot începe ziua fără să mănânc, sunt stresată, irascibilă şi nu mă pot concentra la nimic

Te mai aştept pe aici şi mai trec şi eu pe la tine!

Mult succes
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."