View Single Post
  #1111 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 12:18:20
cris17's Avatar
cris17 cris17 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 aug 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 49
Dieta: hipocalorica si sport
Date: 168cm, 71kg
Mesaje: 2.152
Aprecieri acordate: 46
Am fost apreciat(a) de 117 ori in 30 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 05

Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul

Amintiri foarte placute ! Nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul Aly ! Si noi tot aici suntem cum am promis la inceput ! Si eu mai citesc in casuta 2 un pic si pe urma ma apuc sa framant coca ! Si intre timp sa caut o reteta pentru aluat foietaj,am facut una dar nu a iesit cum trebuie ! Asa ca mai incerc pana gasesc una care se desface ca la pateuri ! Aly meu baiatul si sotul sunt bine ? Mami tau ?
Buna. Fulgishor!
eu am facut zilele trecute, aluatul asta :
100 gr faina
100 gr unt
100 gr ricotta (urda)
un varf sare
Taiem untul rece de la frigider in bucatele mici, adaugam faina, sarea si ricotta bine scursa, amestecam pana obtinem o biluta destul de lipicioasa (2 minute) pe care o invelim in folie alimentara si o bagam la frigider pentru 3 ore. o intindem cu facaletul infainat intr-o foaie de 8 mm grosime. ATENTIE nu o intindeti subtire ca nu va creste la cuptor. Ungem suprafata cu sos de rosii, adaugam cateva bucatele de cascaval si dam la cuptorul preincalzit la 180 de grade pentru 15-20 minute. Din nou sa fim atenti sa nu punem multa umplutura pentru ca exista riscul sa nu creasca frumos.

Mi-a iesit un aluat care se desface foite (sper sa vezi pozele originale, de unde am luat eu reteta), dupa ce e copt, ca la pateurile cu branza....si f gustos...(eu l-am taiat cerculete pe care am presarat niste telemea, deci nu stiu cum se comporta intins/decupat altfel)
__________________

Ultima dată editat de andra_aly; 13 oct 2010 at 12:19:54. Motiv: S-a scos un link extern