View Single Post
  #11329 (permalink)  
Vechi 28 feb 2013, 15:54:35
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Ca tot suntem la capitolul mancaruri imi tot aduc aminte diverse
Sotul e cu ciorbele, eu cu supele. Asa ca o data facem ciorba, o data supa La supa imi place foarte mult supa de pui cu taitei, supa de pui cu galuste de gris, supa de salata verde, supa de dovlecel Sotul fiind mai mult cu ciorbele, face ciorba de perisoare, ciorba de legume, ciorba a la grec, bogracs, supa de fasole verde.
La felul doi ca si garnituri, cele mai uzuale la noi sunt cartofii piure, cartofii natur sau la cuptor, orez cu legume, legume asortate la wok, cartofi taranesti/sau cu ceapa, si cus-cus. Vara mai face ciuperci la gratar, dovlecei la gratar, tocana de legume, etc.
Felul principal e de regula carnea, 70% pui si restul porc, peste si altele. Nu prea prajim carnea, doar daca e vorba de tocanita, atunci o calim putin cu ceapa. Dar facem: pangasius pane (fara ulei, in tigaie Tefal), gratare, la cuptor, tocanite.
daca imi mai aduc aminte categoric revin
Si in plus, salata de legume proaspata sau muraturi/in otet facute in casa
Si trebuie sa recunosc, de cand sunt la Rina, la ziua de amidon fac destul de des cartofi prajiti Rusine mie. Dar nu imi va fi deloc greu sa ma las de ei ...
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Gea; 28 feb 2013 at 15:58:14.
Răspuns cu citat