View Single Post
  #117 (permalink)  
Vechi 10 mai 2012, 09:27:32
roxxialexx's Avatar
roxxialexx roxxialexx este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica personalizata cu principii Rina's 90
Date: 160cm, 65kg
Mesaje: 4.716
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate

Xylitol - indulcitor natural.....asa sa fie oare?

De ceva timp incerc sa gasesc inlocuitori mai naturali ai zaharului care sa aiba si putine calorii...Da, stiu ca cer mult prea mult. Asa ca m-am oprit la xylitol, un indulcitor chipurile, obtinut din natura respectiv fructe, legume, porumb sau scoarta de mesteacan. Insa am inceput sa dubii cand am citit ca defapt acest compus se gaseste in cantitati MICI in natura (o cana de zmeura are mai putin de 1 g de xylitol) ceea ce inevitabil ma face sa ma gandesc, ce gramaj e relativ sanatos pentru corpul meu, care nu ar ingera atata xylitol din surse complet naturale? Si apoi am dat peste un articol pe un blog (Cruncy Betty) intitulat "Xylitol: Should We Stop Calling It Natural?" in care zutoarea a interogat un expert chimist care defapt mentioneaza ca procesul de extractie a xylitolului din fibrele naturale este defapt CHIMIC ! Redau mai jos detalii:
- Xylitol is a processed sugar. After being hydrogenated and having toxic chemicals added to xylan from corn or other plant material, and then removed, you get xylitol.
- Xylitol is a molecular cousin to sugar and is derived from the crushed fibers of sugar cane [...birch wood or corn...] using a multi-step chemical reaction that involves the use of sulfuric acid, calcium oxide, phosphoric acid and active charcoal. The end product is a a bleached, powdery blend of sugar alcohols that taste sweet on the tongue but are not absorbed by the body
- Intrebat apoi daca xylitolul mai este natural, oadata obtinut prin procese chimice, acesta a spus: "I don’t consider anything natural if it’s processed with man-made chemicals".

Asadar, mare grija la indulcitorii "naturali" cu putine calorii !
roxxialexx, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2018 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1244 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]