View Single Post
  #11787 (permalink)  
Vechi 25 mar 2013, 11:28:00
meapasarica's Avatar
meapasarica meapasarica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Salutare!

Viktor si-a revenit bine dupa raceala si doar muci mai are, aia curg fara incetare

Azi dimineata l-am dus la gradi, a fost tare mahnit si suparat cand l-am lasat, ar fi vrut dragul de el sa mearga inapoi acasa cu bunicul lui dar na, asta este, trebuie sa se reobisnuiasca
mi-au zis de la gradi ca au o multime de raceli si boli care circula, deci sa fim pe faza ca nu se stie

ma streseaza faza cu proba de urina de maine de numa, azi dimineata am incercat sa il fac sa stea un pic pe olita cand am coborat de sus dar nu a mers, fugea ca de mama focului, apoi cand a inceput sa faca caca l-am intrebat: Viktor vii sa te aseze mami pe olita sa faci caca? el dadea din cap nu...era asa scump...am hotarat cu tati ca maine dimineata ii dam scutecul jos si il lasam asa sa umble prin casa si noi cu paharele dupa el poate il prindem cand face...am sunat mai devreme la spital si am vb cu o asistenta care mi-a zis ca daca nu reusim maine ssa mai incercam in alta zi pana reusim dar la control sa mergem oricum ca sa il vada doctorita, asa ca m-am mai linistit, nu merge, nu merge, incerc vineri cand sunt acasa si a mai mult timp la dispozitie

Sambata a implinit baiatul nostru un an jumatate, a fost un an jumatate lung si greu si frumos si cu impliniri, in curand se fac doi ani

Cand mancam micul dejun sambata, Viktor terminase de mancat si statea la mine in brate, noi ceilalti eram aprinsi in ceva discutie, si printre altele il auzim in fundal pe Viktor strigand tare AAAAAA, AAAA, nu l-am bagat imediat in seama, eu ii ziceam: da mama, da Viktor, asa-i mama, el si mai tare AAAAAA, AAAAAAAA, cand ma uit mai bine la el, el arata cu degetul pe cutia cu lapte pe masa pe care scria cu litere mari ceva care incepea cu A mare...am ramas toti masca, il mai intreb inca o data: ce-i ala Viktor, si ii arat cu degetul litera, si el nu stiu ce a mormait, nu m-a mai bagat in seama, am fost siguri ca e o coincidenta

ieri dup-amiaza, ne scriam si desenam pe un caiet mare si i-am desenat A, B C D mai multe litere si i-am aratat cu degetul a-ul si l-am intrebat, ce-i ala Viktor, si el tare: AAAAAAAAA, AAAAAAAAAA, mi s-a ridicat parul pe mine...apoi de ieri peste tot pe unde e un a ne arata si ne spune ca e A

Ceea ce mi se pare incredibil e ca nu am insistat sa il invat sau nici nu credeam eu ca m-a bagat in seama cand ma jucam cu el si scriam litere pe caiet sau cand ne jucam la tabla aceea, i-am cumparat o tabla mare magnetica, si are litere, cifre, si le lipim acolo, dar nu il intereseaza in mod direct, se mai joaca cateodata si ma pune sa ii zic ce litere sau cifre sunt dar nu credeam ca el poate sa memoreze ca ala e A

Cand i-am povestit sotului ca recunoaste Viktor litera A, sotul nici nu s-a mirat, a zis pai normal ca il stie ca doar e copil destept a zis ca eu il subestimez pe Viktor ca eu tot ziceam ca poate e coincidenta, poate e prea mic ca sa tina el minte sau, pur si simplu sa il intereseze asa ceva...si intra-devar il subestimam, credeam ca nici nu asculta ce zic eu sau ce facem, dar nu e asa
Vorbeam aseara cu mami pe Skype si i-am aratat si ei ca stie care e A si a fost si mami impresionata, mai ales ca Viktor nu vorbeste, nu spune cuvinte deloc, decat mama si ala a devenit baba in ultimul timp...inschimb ne pune pe toti sa repetam de multe multe ori cum le zice la lucruri ceea ce inseamna ca vrea sa invete si sa memoreze numele obiectelor...oh de-abia astept sa vorbeasca si el, sa rosteasca cuvinte, mi se pare ca e un pas la fel de important ca atunci cand a inceput sa mearga in picioare

hai ca v-am innebunit cu povestile mele, doar ca stiti cum e cand esti mandru de copilul tau cand face ceva nou, iti vine sa iesi afara sa strigi de fericire, cel putin asa sunt eu

o saptamana buna si voua si sa auzim numai de bine
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui meapasarica:
Diana D (25 mar 2013), Gea (25 mar 2013), madalinafrincu (25 mar 2013), rainbow (25 mar 2013)