View Single Post
  #119 (permalink)  
Vechi 13 aug 2012, 09:10:18
quarc's Avatar
quarc quarc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Tribulatii despre studiu

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
La mine nu prea se discuta fara incalzire si cool down. Nu risc sa ma accidentez doar de dragul slabirii mai ales ca la mine nu e neaparat cazul. Si mai e inca o problema, eu daca fac efort dimineata pe stomacul gol nu am energie mai deloc.
Pai asta este si ideea.
Dimineata pe stomacul gol nu poti sa faci efort foarte intens deoarece nu ai decat glicogenul (din muschi si ficat) si energia din grasime. Corpul munceste sa se adapteze.

Daca esti obisnuita sa faci numai efort intens si de obicei il faci dupa masa atunci capacitatea ta de efort aerob pur este foarte mica. Adica capacitatea de a genera energie din grasime nu este buna.

Pe stomacul gol, in schimb, poti sa antrenezi foarte bine mecanismul de generat energie din grasime.

Spui ca nu ai energie mai deloc, energie ai doar ca fie vrei sa lucrezi la o intensitate mult prea mare sau fie nu poti sa generezi suficienta energie pentru un minim de lucru mecanic.
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat