View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 23 nov 2012, 08:27:42
marianet's Avatar
marianet marianet este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 07 oct 2012
Locaţie: Jud. Alba, Romania
Dieta: Mentinere
Date: 175cm, 62.5kg
Mesaje: 94
Aprecieri acordate: 35
Am fost apreciat(a) de 46 ori in 26 mesaje
Implicit Re: De ce nu mai slabesc?

Citat:
Anterior postat de Ruxi Puxi Vezi mesajul
buna seara fetelor,cine ma ajuta cu o parere?sau chiar si un sfat este binevenit
dupa indelungi cautari am prins o dieta data de un nutritionist de la clinica din oras,ce`i drept nu era pt mine...am dus la bun sfarsit o prima saptamana de dieta in care am mancat branzeturi pana in 7% grasime,legume(primele 4 zile fara rosii) si fructe(fara banane,struguri,pere) si cate 1-2 oua fierte pe zi;acum sunt deja la saptamana a2a in care am diverse tipuri de carne din care eu am ales gratarul din piept de pui,cu salata(rosii castraveti ardei ceapa),cate o conserva de ton in suc propriu si cam atat.singurele lucruri pe care le`am consumat in extra au fost cateva felii de cascaval si 2 protein bar de la inceput si pana in momentul de fata.nedumerirea si nemultumirea mea este ca in ciuda dietei am slabit aproape 2 kg,in conditiile in care in dieta se zice ca in prima sapt se slabesc 3,6 kg si in a 2a 2,1 kg...mentionez ca din pacate nu am timp sa mai fac si exercitii fizice(8-14 facultate 14-20 munca si in rest invatat pt facultate si munca caci sunt pe cale de a deveni farmacista)...va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu niste pareri si sfaturi.
Va multumesc pt rabdarea de a citi oful meu!
o seara placuta tuturor
Ai o dieta cu care se slabesc 3,6 kg intr-o saptamana si 2,1 in a doua? Asa, la virgula, la sutime? Sau atat a slabit persoana care ti-a dat-o?

Spui ca esti studenta la farmacie, voi nu invatati si ceva fiziologie pe acolo? Corpul nostru nu e ceas, sa functioneze la toata lumea la fel si sa iti poate spune cineva ca daca mananci X alimente vei slabi fix 2 kile si o suta, nici mai mult, nici mai putin. In plus, 2 kg in 2 saptamani e destul de mult, 4,7 kg alea pe de care stiai tu inseamna deja enorm! Poate la varsta asta nu te impresioneaza prea tare faptul ca nu e sanatos, dar daca slabesti aproape 5 kg in 2 saptamani le vei pune la loc cat ai clipi, organismul nu e fiziologic capabil sa slabeasca atat si sa-si mentina greutatea.

Eu zic sa te mai informezi, incet incet, citeste mai multe despre nutritie si slabire si vei intelege unde e problema si ce e de facut. Succes!
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui marianet:
floricica0vesela (23 nov 2012)