View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 20 ian 2011, 21:38:43
mailin's Avatar
mailin mailin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 97.1kg
Mesaje: 1.516
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de sarcina ( termen: primavara-vara 2011)

Citat:
Anterior postat de iki Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ( cu toate ca pentru mine inca e prematur) : la cele 120 zile cu 85% din brut mai e valabila si regula cu max 3400 ron?

Ma bucur pentru tine Irina ca ai ajuns la o intelegere cu patronii, era chiar inuman sa nu te mai tina o luna.
Mailin sper sa ai si tu acelasi noroc
Am mai studiat problema (si Irina parca intreba intr-un post anterior), pentru cele 126 de zile de concediu de maternitate ai dreptul la 85% din media salariului brut din ultimele 6 luni in care s-au realizat venituri impozabile, si daca mama nu mai e angajata la momentul nasterii tot poate beneficia de acesti bani timp de 4 luni de zile. Important e ca in ultimele 12 luni inainte de nastere sa fi fost angajata cel putin 6 luni.

Iki cele 126 de zile sunt concediu de maternitate si ai dreptul la indemnizatie pentru ele daca ai lucrat (ai realizat venituri impozabile), cum ziceam cel putin 6 luni in utlimele 12 luni inainte de nastere. Cei doi ani sunt concediu de crestere a copilului, si ai dreptul la indemnizatie pentru aceasta perioada doar daca ai realizat venituri impozabile/ai fost angajata timp de 12 luni in ultimele 12 luni ianinte de nastere. Deci un concediu nu il exclude pe celalalt. Ai dreptul la ambele dc ai lucrat 1 ani inainte de a naste.
__________________
Planul meu
dimensiunile mele
Jurnal de sarcina
Răspuns cu citat