View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 08 ian 2010, 10:53:35
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Cate calorii trebuie sa ard ca sa slabesc 2 kg pe luna?

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Cum sa nu ne putem lua proteine, vitamine si minerale din mancare? Iti dai seama ce spui, domnule expert in wellness? Pai daca ar fi adevarat muream toti acum mult timp. Ca nu cred ca acum 200 de ani isi comanda lumea proteine de la firma pe care o reprezinti.
Eu zic sa lasi barbile astea, daca vrei sa ajuti si sa sustii slabutele, f bine.. daca vrei sa-ti scoti comisionul, mergi de bate din usa in usa. Slabutele nu cumpara gogosi.
si eu sunt adepta cailor naturale in alimentatie
totusi am inteles ca nutritionistii recomanda batoane cu proteine si carnitina in curele de slabire (ca a Nicoletei Luciu de ex.) oare care e mecanismul? poate in cazul luarii acestor suplimente mancarea se reduce la supa de varza si branza zero grasimi...
dar decat sa mananc ceva atat de insipid mai bine fac o dieta bine gandita si ceva miscare

ca raspuns la subiect:
totul depinde nu atat de calorii, cat de disocierea alimentelor, combinatia de grasimi cu glucide ne "omoara", asa ca trebuie evitata, nu e greu, doar ca painea alba, cartofii prajiti, pastele, malaiul, cerealele, nu trebuie amestecate cu branza, carne, peste, slaninuta...

- cel mult o felie de paine neagra pe zi aduce suficiente glucide, si restul friptura de orice carne cu salata facuta cu putin ulei, zeama de lamaie, sare si piper dupa gust, lactate singure necombinate cu altceva (iaurt gol de ex., o felie de cascaval sau branza telemea) si paste sau orez doar din cele integrale fierte simplu cu sare pot aduce suficiente elemente in organism.
- despre legume, o salata de cruditati cu dressing de iaurt poate fi buna la micul dejun sau gustare 1, legume la abur (fara morcov, care e bun doar crud la inceputul dietei)... iar o salata de varza facuta clasic se poate manca oricand in orice cantitate, umple stomacul si ne face sa uitam de foame
- despre fructe... inainte de masa de dimineata cu 60-30 minute, dupa orice masa dupa 2 ore, dar cu distanta pana la masa urmatoare de 1 ora, deci ca regula, fructele nu se amesteca cu nimic si nici nu se mananca multe in prima faza de cura... si nu banane, ca au multe calorii
- ca truc util, pe stomacul gol, o cana cu apa calda cat de calda o suporti, in care optional poti sa pui zeama de lamaie... vei vedea la ce ajuta daca o vei bea si dupa asta masa de dimineata peste 20-30 minute, daca nu cumva iei fructul si mai stai macar 30 minute dupa fruct ca sa iei masa de dimineata

si ca lectura suplimentara, cartea lui Montignac e foarte buna, poti spicui de acolo ceea ti se potriveste, dar nu o iei ad-literam, ca omul zice sa bei cafea cu indulcitori de exemplu, iar eu decat sa bag asa ceva in organism mai bine am invatat sa o beau neagra

spor la slabit
Răspuns cu citat