View Single Post
  #120 (permalink)  
Vechi 19 aug 2011, 13:33:21
laurytas's Avatar
laurytas laurytas este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 aug 2011
Locaţie: Huelva, Spania
Dieta: hipocalorica personalizata
Date: 158cm, 60kg
Mesaje: 33
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sunteti vreuna vegetariana?

Citat:
Anterior postat de pic Vezi mesajul
orice site de pe internet iti poate confirma faptul ca vegetarienii sunt cu mult mai sanatosi...
nu sunt vegetariana dar mi-as dori.....carnea ma lasa rece....si cand mananc, mananc ft putin si cam fortat...iar simplul miros de peste imi da senzatia de voma...

intrebarea mea e....cu ce putem inlocui proteinele din carne? si.....ce le spui celor care te bat la cap cu fraze de genul "nimic nu e mai bun decat proteina din carne" ....si chiar daca le explici ca se pot lua proteine si din alta parte...iti inchid gura cu un "nu se compara" ... ?
BUNA, PIC! DACA SPUI CA, CARNEA TE LASA RECE, ATUNCI DEJA AI UN PUNCT IN FAVOAREA TA. UN STIL DE VIATA VEGETARIAN PRESUPUNE: CONSUM VARIAT DE FRUCTE, LEGUME, VERDETURI, CEREALE, ALIMENTE FORTIFICATE CU VITAMINA B12 SAU IN LIPSA ACESTORA UN SUPLIMENT DE B12 CARE POATE FI LUAT ZILNIC SAU DOZA DE 2000 MG. SAPTAMANAL. DACA DORESTI SA DEVII OVO-LACTO-VEGETARIANA( CA SI MINE) POTI CONSUMA IAURT SI LAPTE ZILNIC SI NO SA AI NICI O PROBLEMA IN CEEA CE PRIVESTE VITAMINA B12. IN PRIVINTA PROTEINELOR, DACA CONSUMI OUA, LAPTE( DERIVATE DIN LAPTE) , MAZARE(23g/100g), FASOLE(USCATA-VERDE), LINTE(23g/100g), NAUT(20g/100g), SOIA(38g/100g), ALUNE- NUCI(27g/100g),CIUPERCI NU VEI AVEA PROBLEME. INTR-O DIETA VEGETARIANA TREBUIE SA TE AXEZI PE CONSUMUL ADECVAT DE PROTEINE, FIER, CALCIU, ZINC SI VITAMINA B12. TE ASIGUR CA ACEST STIL DE VIATA ESTE FOARTE SIMPLU,BA CINEVA(UN INVITAT LA MASA) CHIAR MI-A ZIS CA E MINUNAT SA POTI GATI ATAT DE REPEDE SI DE DELICIOS. DACA AI INDOIELI SI ORICE INFORMATIE VREI SA AFLI, TREBUIE DOAR SA MA INTREBI. AM O AGENDA PLINA DE INFORMATII. TE PUP SI BAFTA MULTA1
laurytas, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 3-4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1132 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat