View Single Post
  #1221 (permalink)  
Vechi 03 mai 2011, 10:27:07
Nemo's Avatar
Nemo Nemo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţ cunoscătorSlăbuţ cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Le Cannet, Franta
Vârsta: 55
Dieta: Dukan
Date: 179cm, 87kg
Mesaje: 3.894
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 298 ori in 161 mesaje
Implicit Re: Regimul Dukan (partea 1)

Citat:
Anterior postat de LIZI Vezi mesajul
Na, concluziile dupa prima zi.Am avut cateva abateri, de exemplu 2 patratele de cioco 65 %, o banana.Astea le-am luat dupa ce m-a apucat durerea de cap (pe care o am de fiecare data cand se prinde corpul ca nu-i dau ceva).
Mi-am luat si tarate de ovaz, mi-am facut aseara un maglavais cu branaza, putin ou si tarate, si recunosc ca nu m-am impacat cu el.Mi-a stat ca un bolovan in stomac.
La asta ma mai gandesc , cum sa le consum.
Cred ca e grea prima zi, dar te obisnuiesti.Azi m-am inarmat cu ce trebuie, si sa vedem daca sunt in stare.
Buna,Lizi
Taratele lepoti lua amestecate cu iaurt sau facute lipii cu un ou, o lingura jumatate cu tarate, branza pina se face un aluat asemanator cu cel de clatite, doar un pic mai gros si indulcitor cu arome sau sare si condimente, totul facut intr-o tigaie antiaderenta.
Iar banana aceea nu a fost deloc o idee fericita, chiar din prima zi. Nici ciocolata 65%...
In faza de atac se incearca trecerea organismului spre cetoza, ceea ce presupune o reducere drastica a carbohidratilor, iar banana si ciocolata au blocat cu succes acest proces.
Simptomele care insotesc acest proces de cetogeneza sunt usoare ameteli, durere de cap, lentoare.
De obicei dispar complet pina in ziua 3, cand creierul va trece pe utilizarea corpilor cetonici ca si sursa de energie.
Atunci deveniti mai vioaie, vesele, dispare complet foamea...

Succes.
Nemo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2067 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1550 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]