View Single Post
  #1222 (permalink)  
Vechi 22 feb 2011, 00:04:57
August's Avatar
August August este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 48
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 62kg
Mesaje: 597
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Ufff...am citit tot, dar nu stiu de unde sa incep dezbaterea. As vrea sa incep prin a face o scurta sinteza a intamplarilor prin care tocmai trec, dar mi-e greu, recunosc. E prea...public si prea iesit din subiect. Luat in mare, in foarte mare, stabilitatea mea e greu pusa la incercare si munca mea de multi ani pare sa se cam duca de rapa. Ar trebui sa incerc sa fac si eu un tabel in excel despre mine insami. Unde incep, unde ma termin si unde ma aflu in momentul asta, ca zau ca nu mai stiu nici eu. Si ti-as da tabelul la verificat si la tras concluzii.
Uite: spre deosebire de tine, eu nu iau lucrurile la modul general, pentru a le adapta apoi la individ. Eu le iau direct personal si ma transpun, apoi vad daca mi se potrivesc sau nu.
O sa incerc sa iau pe rand niste aspecte:
Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Impulsurile se pot controla, fara a avea sentimentul (poate preconizat acum) ca-ti pierzi identitatea, ci ca faci ceva util pentru tine.
E posibil ca la nivel de temperament sa ne nastem nitel diferiti, dar restul actiunilor pe baza de impuls sunt invatate sau ne-au fost tolerate de cei din jur, iar altora nu le-au fost tolerate, nu au invatat sa actioneze asa.
Iar impulsul ala nu e ceva ce vine din neant, ci tot un gand automat, in baza unei convingeri, chiar daca noi nu il percepem asa. Daca sapi dupa ele, le vei gasi (pe gandurile automate care stau la baza a ceea ce percepi ca impuls).
Cu siguranta ne nastem cu temperamentul. Il mostenim, in general. Da, impulsul vine el de undeva. Un exemplu de act "negandit": vad un om maltratand un caine. Adrenalina urca si vad rosu direct. In momentele urmatoare...am n variante de actiune, dar n-as sti dinainte pe care o aleg nici sa-mi propun asta (e doar un exemplu, mai avem varianta "trafic" )

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Si comportamentul asta mai e intarit si de alte convingeri secundare interne (eu stiu, de ex. 'trebuie sa fii spontan, altfel viata e plictisitoare' sau 'cine nu e spontan, nu e sincer' sau 'daca nu-mi ascult impulsurile, inseamna ca ma supun - ca si cum cineva m-ar domina' - astea-s doar exemple, fiecare sapa dupa ale lui). Dupa ce descoperi convingerile poti sa le analizezi putin daca asa stau lucrurile in realitate in majoritatea cazurilor (daca e o regula reala), daca au logica, sau daca s-a dovedit util pentru viata ta sa actionezi in baza acestor reguli interne - daca nu cumva de multe ori ti-au cauzat probleme mai mult decat beneficii.).

Ooo, evident ca "impulsul" cauzeaza numai probleme, o stiu bine. Nu, sa nu te gandesti ca sar ca arsa la orice mi se pare mie ca ma lezeaza. Nicidecum. Nu sunt certareata si verbal sunt pacifista chiar, nu jignesc, nu bat lumea...Dar urlu in sticla! Extrovertitii o duc binisor, ca Zoe: zic si le trece. Dar ce te faci cu temperamentalul mut? Aici sa te vaz!


Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Nu cred ca 'protectorul detasat' actioneaza sub forma analizelor rationale, care-s utile (unii invata de mici sa faca balanta motivationala sau analiza costuri-beneficii a unei actiuni, iar asta nu e deloc un lucru rau - ma rog, nu li se spune ca asta fac) - problema e, intr-adevar, daca nu-ti dai voie sa simti, daca crezi ca sentimentele sunt intotdeauna ceva rau ce trebuie oprit, ca e greu de suportat. Ca adica poti sa simti si sa si analizezi, nu se exclud reciproc. Bine, de ex. e util sa nu te tot infurii aiurea (interpretand orice drept 'nu ma respecta') sau sa nu te sperii aiurea (imaginand mereu cel mai rau scenariu), se lucreaza si pe partea asta.
Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul

Nu stam non-stop in 'protectorul detasat' intram uneori in el cand 'se da alarma de emotie' (ups, apare emotie de-aia care nu-mi place, tre' sa o opresc).
Da! Aici, sa stii! Ma enerveaza lipsa de respect! Rau! Pentru ca eu nu iau pe nimeni drept potential dusman, ci dimpotriva. Si mi se intorc impotriva, mama-mama. Si iar ma infurii...
Cat despre analiza actiunilor proprii, chiar daca initial privesti problema cu superficialitate, inveti in timp ca esti rezultatul propriilor actiuni si se schimba lucrurile. E normal sa analizezi ce faci si ce scoti pe gura, ca din pacate sunt bun facute/spuse si nu mai au cale de intoarcere asa usor.
Si uite cum dau din scroll sa vad ce-am scris (sper sa nu sterg iar!) si vad urmatoarele: in timp ce eu am vorbit doar despre mine, tu n-ai scos un cuvintel despre tine. Numai la general, la general. Scapa de treaba asta!