Subiect: Jurnal Michelina
View Single Post
  #1256 (permalink)  
Vechi 15 mar 2014, 10:44:12
Michelina's Avatar
Michelina Michelina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Jurnal Michelina

Ieri am avut o zi grea la munca - cu multa agitatie. Te-ai putea gandi ca asa am uitat de foame. Nici vorba - dupa 2 banane, 1 mar si o portocala mica a trebuit sa ma duc la Mall sa-mi iau ceva de mancare - asa ca pana seara am mai mancat 2 mere, vreo 4 prune deshidratate , 3 caise deshidratate si cateva coacaze deshidratate. Cred ca totusi ideea de zi de fructe nu e buna - mult prea multi carbohidrati - cred ca o combinatie de legume proaspete si fructe ar fi si mai placuta, si mai sanatoasa si mai satioasa. Sincer aseara ma saturasem de gustul de dulce si as fi bagat limba in solnita pur si simplu. Dimineata aveam tot 55.5 kg - dar cred ca am si o oarecare retentie - picioarele imi sunt umflate de la oboseala si statul in picioae.
Azi meniul trebuia sa arate asa:
MD - 200 ml lactat 2%
G 1 -Mar copt cu scortisoara
P- 200 g piept de pui cu salata
G 2- portocala
cina - 150 g branza de vaci cu 250 g rosii si castraveti

Dar trezita cu gustul dulce de la fructele de ieri am mancat un iaurt 2% si imi era inca foame asa ca am facut o salata verde cu castraveti, ardei si rosii - cu 100 g piept de pui fiert si 50 g branza de vaci.
Sar peste mar - azi n-am chef de dulce deloc
La pranz voi manca tot o salata cu piept de pui iar pentru seara pastrez branza de vaci.

In principiu tot 1000 cal vor fi doar ca altfel impartite ( mai multe la micul dejun).

Azi am zi de munci casnice - am pus la facut o ciorba de vita si o mancare de legume cu pulpite de pui. Ma gandeam sa fac o placinta cu mere - dar nu am inspiratie pe care s-o aleg - asa ca voi face rapid niste papanasi la pranz ( pentru restul familiei).

Am dat deja cu aspiratorul si am scuturat toate cele prin casa. Sotul e la munca. Acusi ma apuc de dulapuri.
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Michelina:
Alynuta (15 mar 2014), LOREDANA99 (15 mar 2014)