View Single Post
  #12758 (permalink)  
Vechi 27 oct 2012, 14:28:17
losefat's Avatar
losefat losefat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 aug 2012
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 58kg
Mesaje: 1.836
Aprecieri acordate: 1.598
Am fost apreciat(a) de 1.768 ori in 656 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Vai,ce drag imi e de tine, Em!"rabdari prajite, yammmmyyy"
Mie imi place varza la nebunie, varza calita cu usturoiLasagna in schimb nu am mancat niciodata, nici nu gasesc foi pe aici pe la noiNu e ea chiar de dieta,dar o data as incerca-o
Vai, imi dau seama ce dificil e pt tine daca sunt mofturosi....Mama zicea mereu "DOamne-ajuta ca nu ati fost pretentiosi ca o luam pe campii"Ca nu mais tia ce sa gateasca si trecea prin feluri si feluri de mancare, dar niciodata nu amstrambat din nas Biiine, singurul fel de mancare pe care nu prea il agream (dar pe care il mancam o data la nu stiu cat timp si merge) e orezul

Ma bucur nespus ca e mai bine si ca in sfarsit esti si tu mai linistita, nu ai nevoie de atata stress

Eu sunt la munci, scumpa mea!Ma uit la The Voice UK pe youtube, deocamdata e liniste pe aici
Di, foi de lasagnia se gasesc de la Barila...sunt ff bune...eu sunt fanul acestei firme de paste...se fac usor si noua ne plac grozav...poti sa le faci cu carnita de vita sau pui...eu le fac asa:
1. distui carnita vita si porc...de fapt dupa cum iti place...cam 450 g cu 1 ceapa tocata in putin ulei masline cu 2 linguri pasta rosi *regal* imi place mie plus condimente dupa gust
2.faci un sos alb (bechamel)- 20 g de unt
- 3 linguri mari de faina
- lapte RECE (cat ia compozitia)
Se topeste untul, apoi se adauga treptat faina, ca sa nu faca cocoloase. Se adauga apoi laptele, amestecand continuu. Se condimenteaza cu sare si oregano. Se tine pe foc cca 5 min, pana se ingroasa.
3. Se fierb foile in apa cu sare si NEAPARAT cativa stropi de ulei, pt ca altfel se lipesc intre ele si nu se mai pot folosi.
Se unge o tava cu unt si se aseaza primul strat de foi, apoi carne + sos alb+ parmezan ras...si tot asa....ultima operatiune trebuie sa fie o foaie unsa cu unt si apoi parmezan.Apoi se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor, timp de o ora. Se tine la cuptor, la foc mediu, cca o ora, dupa 30 de min de stat in cuptor, se indeparteaza folia de aliminui si se mai lasa alte 30 de min la cuptor.
Pofta buna!
Pup...musai sa incerci reteta e ff gustoasa!
__________________
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui losefat:
DianaP (27 oct 2012), happygirldiana (27 oct 2012), Rallara (27 oct 2012)