View Single Post
  #1290 (permalink)  
Vechi 13 ian 2011, 09:40:35
rodastrid's Avatar
rodastrid rodastrid este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2010
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 75
Dieta: Rina90
Date: 163cm, 79kg
Mesaje: 97
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de Anason Vezi mesajul
Intrucat nu cred ca mai am cum sa intru pe forum pana vineri seara, as vrea sa adaug cateva lucruri la ce am spus anterior. Ca sa aveti ce citi maine dimineata.

In primul rand, Crys, vreau sa stii ca eu personal nu am nimic cu tine, din contra, imi esti foarte simpatica. Nu e vorba de faptul ca nu apreciez contributia ta la acest grup. Esti bine intentionata si saritoare si stiu ca vrei doar sa ajuti. Am vrut sa trag un semnal de alarma pentru ca mai conteaza si cum ajuti. Tie ti-ar placea sa ti se spuna "ti-am spus de atatea ori, de ce nu pricepi odata?!" - banuiesc ca nu. Tonul face muzica si conteaza, mai ales atunci cand critici pe cineva, cum o faci. Nici tu nu accepti criticile prea bine, atitudinea ta e ceva de genul "cine ma critica are ceva cu mine si e impotriva mea". Te-ai gandit ca poate si cei care te critica iti vor binele, asa cum si tu vrei binele celor pe care ii critici? Daca vrei un sfat pentru tine, pentru viata, da mai multa importanta felului in care spui ceea ce vrei sa spui. Tu esti o persoana asertiva si ai tendinta sa te impui, insa nu toata lumea reactioneaza prea bine la acest tip de comportament.
Oricum, mesajul meu anterior nu iti era adresat numai tie. Alyna, nu TOATE fetele au incurajat-o pe Andra, ci cred ca vreo 3... Unele au ignorat complet mesajul ei, altele au criticat-o ca nu a slabit pentru ca nu a tinut dieta corect. De ce m-a deranjat ce s-a intamplat atunci? Pentru ca am avut impresia ca Andra se afla intr-un moment critic, vulnerabil si pentru ca in aceste momente ar fi avut cel mai mult nevoie de sustinerea noastra. Prietenul la greu se cunoaste. Pana la urma, pentru asta suntem aici. Toate avem sau vom avea cate un moment de slabiciune si ne dorim ca celelalte slabute sa fie alaturi de noi, sa ne inteleaga si sa ne ajute sa depasim momentul. NU sa arunce cu pietre in noi. Una din cauzele majore ale supraponderabilitatii este cea psihologica. In astfel de momente, daca esti intampinat cu critici si injurii, una din reactiile cele mai probabile este alinarea cu alimente "interzise" sau, mai rau, binge eating. Nu o cunosc pe Andra, nu stiu daca are astfel de probleme, dar sincer nici nu as vrea sa risc sa o imping pe acea cale.

Mai vreau sa spun inca o chestie. Nici o dieta nu este perfecta. Nici chiar Rina. :p Pentru ca nu se potriveste oricui. Fiecare organism este unic, fiecare reactionam diferit. Nu toata lumea va slabi la fel de mult sau la fel de repede cu aceasta dieta. Iar daca nu slabeste nu inseamna neaparat ca nu a respectat principiile batute in cuie. Sau ca nu va slabi daca incalca vreo regula. Ati citit, probabil, ca fetele au slabit chiar daca n-au mancat felia de paine de la pranzul de proteine sau supa. Pana la urma, fiecare este liber sa-si adapteze dieta preferintelor ei culinare si stilului de viata. Mi se pare ca dati o importanta prea mare unor detalii prea mici.

Nu vreau sa insist foarte mult. Intamplator sunt medic si studenta in ultimul an la Psihologie, dar nu sunt aici nici in calitate de medic, nici de psiholog. Insa daca pot sa imi aduc contributia la acest forum impartasindu-va din ceea ce stiu, o voi face. Sunteti libere sa-mi urmati sfatul sau nu.

Eu va doresc somn usor si sper sa redevenim cea mai tare gasca de pe forum!
Numai bine!

Anason
Ai 100% dreptate.Si eu cred ca rolul forumului este sa ne oferim sprijin reciproc si nu sa ne stresam.Pana la urma,majoritatea nu suntem nutritionisti,asa ca nici nu avem autoritatea morala sa emitem judecati de valoare.Si mai cred ca,desi pentru majoritatea fetelor de pe forum,Rina a reprezentat miracolul care le-a schimbat viata,nici o dieta nu este infailibila,pana la urma trebuie personalizata functie de reactiile individuale ale fiecarui organism in parte.
Unde nu sunt de acord cu tine,e matematica caloriilor.Daca ar fi asa de simplu,nu as fi ajuns niciodata la 106 kg.Cred ca e ca si cu acupunctura.Medicina alopata nu este inca in masura sa demonstreze cu exactitate felul in care ea actioneaza asupra corpului,dar chinezii o practica de mii de ani si au o durata medie de viata si o stare de sanatate care ar putea fi invidiate de toate natiunile europene.
Dar,ca sa las divagatiile,cred totusi ca este important felul in care asociem alimentele.Cred ca majoritatea nutritionistilor propovaduiesc principii gresite,cum ar fi ca masa principala este micul dejun,ca trebuie,obligatoriu,sa mancam de 6 ori pe zi,ca o cura de slabire trebuie sa cuprinda ,obligatoriu,carne slaba fiarta sau fripta in fiecare zi,etc.,etc.Dovada sunt toate kg date jos de fetele care tin Rina(numai fructe la micul dejun,doua zile bogate in carbohidrati-zilele de amidon si"carbo",fara gustari intre pranz si cina,etc.).
Revenind la cele postate de tine,cred ca ar trebui incurajate toate fetele care trec pe aici,si indrumate(multe nu au reusit sa procure cartile),asa ca cele cu "vechime" pot impartasi din experienta lor,dar fara sa aiba nimeni pretentia ca detine cheia cunoasterii absolute.
Va doresc la toate o zi minunata si ...sa inseninam vremea mohorata de afara cu un zambet.
rodastrid, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1611 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1094 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]