Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Rina 90" s (etaj I)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Subiect închis
 
Opţiuni subiect
  #1281 (permalink)  
Vechi 12 ian 2011, 22:58:10
dilek's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 ian 2011
Locaţie: constanta, Romania
Vârsta: 39
Date: 170cm, 69.8kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Scuze de greseli, am gandurile amestecate cand am recitit am vazut tona de greseli:
Concluzie e permis porumbul la zi de amidonuri?Azi am vrut sa fac niste proumb congelat la aparatul cu aburi dar am vazut ca cineva zicea ca nu merge...in sfarsit a trecut ziua desi matzele fac o galagie....si chiar am mancat bine azi.Sosul a fost delicios, cred ca maine tot pe asta il folosesc la spaghette.Seara fac foietaj pt sot si eu voi umple unul cu mere.Deja ma gandesc ce voi manca peste nu stiu cate zile.Sunt asa de inversunata sa slabesc....cand vad pozele de acum 2-3 ani imi vine sa ma dau cu capu de pereti.Offff!
dilek, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2143 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1626 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1282 (permalink)  
Vechi 12 ian 2011, 23:29:50
ayssa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 ian 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Dukan
Date: 164cm, 100.5kg
Mesaje: 1.694
Aprecieri acordate: 171
Am fost apreciat(a) de 204 ori in 146 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de mary14 Vezi mesajul
nu cred ca este cineva care sa nu fie de acord cu ce spune diana cosmina, de la inceputul anului, cred ca ai fost cea mai activa pe forum si stiu ca ai incurajat si ai ajutat multe fete sa mearga mai departe. daca te referi la mesajul postat de anason, cu care sunt f de acord, eu nu te consider cu nimic vinovata nici pe tine nici pe altcineva, pur si simplu cred ca afost vorba de efectul de bulgare de zapada, de faptul ca cineva e f incantat de rezultatele dietei ( vinovata) si o iubeste sincer si apare cineva care o denigreaza. Toata lumea a vazut numai faptul ca o denigreaza si a refuzat sa vada si cauza. Nu am postat in ziua aia ( inca nu recupererasem ce ati postat voi). Probabil ca daca as fi postat as fi impartasit parerile voastre, dar acum, analizand la rece, nu e bine, Andra ar fi avut nevoie de incurajari sa mearga mai departe.
si da, cred ca chestiile de genul " esti irascibila" , "poate stii mai multe tu", nu sunt deloc constructive. Toata lumea isi poate spune parerea pt ca pana la urma fiecare face cum crede si simte ca-i este mai bine.


Va pup pe toate

Imi pare rau daca ati avut senzatia ca sunt ironica cand am zis ca poate stii mai bine tu... Chiar nu era o ironie. Era o afirmatie punct. Si asta am sustinut si eu. Ca fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea si am si explicat de ce am aceasta parere.
Daca va deranjez atat de tare ma retrag eu.
Nici mie nu-mi place atitudinea de pe site exact din acelasi motiv sustinut de Anason. Nu suntem aici sa ne criticam si sa ne descurajam. Cred ca tocmai opusul. Asta e.
SI irascibila nu cred ca e o jignire. Imi pare rau oricum .
Va doresc tuturor spor in tot ceea ce faceti.
Crys multa bafta daca pleci si putere in continuare. Chiar nu am nimic cu tine.... Sincer
ayssa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2614 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2097 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1323 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1283 (permalink)  
Vechi 12 ian 2011, 23:35:22
Anason's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Whole foods plant based (WFPB)
Date: 163cm, 90kg
Mesaje: 433
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Intrucat nu cred ca mai am cum sa intru pe forum pana vineri seara, as vrea sa adaug cateva lucruri la ce am spus anterior. Ca sa aveti ce citi maine dimineata.

In primul rand, Crys, vreau sa stii ca eu personal nu am nimic cu tine, din contra, imi esti foarte simpatica. Nu e vorba de faptul ca nu apreciez contributia ta la acest grup. Esti bine intentionata si saritoare si stiu ca vrei doar sa ajuti. Am vrut sa trag un semnal de alarma pentru ca mai conteaza si cum ajuti. Tie ti-ar placea sa ti se spuna "ti-am spus de atatea ori, de ce nu pricepi odata?!" - banuiesc ca nu. Tonul face muzica si conteaza, mai ales atunci cand critici pe cineva, cum o faci. Nici tu nu accepti criticile prea bine, atitudinea ta e ceva de genul "cine ma critica are ceva cu mine si e impotriva mea". Te-ai gandit ca poate si cei care te critica iti vor binele, asa cum si tu vrei binele celor pe care ii critici? Daca vrei un sfat pentru tine, pentru viata, da mai multa importanta felului in care spui ceea ce vrei sa spui. Tu esti o persoana asertiva si ai tendinta sa te impui, insa nu toata lumea reactioneaza prea bine la acest tip de comportament.
Oricum, mesajul meu anterior nu iti era adresat numai tie. Alyna, nu TOATE fetele au incurajat-o pe Andra, ci cred ca vreo 3... Unele au ignorat complet mesajul ei, altele au criticat-o ca nu a slabit pentru ca nu a tinut dieta corect. De ce m-a deranjat ce s-a intamplat atunci? Pentru ca am avut impresia ca Andra se afla intr-un moment critic, vulnerabil si pentru ca in aceste momente ar fi avut cel mai mult nevoie de sustinerea noastra. Prietenul la greu se cunoaste. Pana la urma, pentru asta suntem aici. Toate avem sau vom avea cate un moment de slabiciune si ne dorim ca celelalte slabute sa fie alaturi de noi, sa ne inteleaga si sa ne ajute sa depasim momentul. NU sa arunce cu pietre in noi. Una din cauzele majore ale supraponderabilitatii este cea psihologica. In astfel de momente, daca esti intampinat cu critici si injurii, una din reactiile cele mai probabile este alinarea cu alimente "interzise" sau, mai rau, binge eating. Nu o cunosc pe Andra, nu stiu daca are astfel de probleme, dar sincer nici nu as vrea sa risc sa o imping pe acea cale.

Mai vreau sa spun inca o chestie. Nici o dieta nu este perfecta. Nici chiar Rina. :p Pentru ca nu se potriveste oricui. Fiecare organism este unic, fiecare reactionam diferit. Nu toata lumea va slabi la fel de mult sau la fel de repede cu aceasta dieta. Iar daca nu slabeste nu inseamna neaparat ca nu a respectat principiile batute in cuie. Sau ca nu va slabi daca incalca vreo regula. Ati citit, probabil, ca fetele au slabit chiar daca n-au mancat felia de paine de la pranzul de proteine sau supa. Pana la urma, fiecare este liber sa-si adapteze dieta preferintelor ei culinare si stilului de viata. Mi se pare ca dati o importanta prea mare unor detalii prea mici.

Nu vreau sa insist foarte mult. Intamplator sunt medic si studenta in ultimul an la Psihologie, dar nu sunt aici nici in calitate de medic, nici de psiholog. Insa daca pot sa imi aduc contributia la acest forum impartasindu-va din ceea ce stiu, o voi face. Sunteti libere sa-mi urmati sfatul sau nu.

Eu va doresc somn usor si sper sa redevenim cea mai tare gasca de pe forum!
Numai bine!

Anason
  #1284 (permalink)  
Vechi 12 ian 2011, 23:52:17
Anason's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Whole foods plant based (WFPB)
Date: 163cm, 90kg
Mesaje: 433
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de ayssa Vezi mesajul
Imi pare rau daca ati avut senzatia ca sunt ironica cand am zis ca poate stii mai bine tu... Chiar nu era o ironie. Era o afirmatie punct. Si asta am sustinut si eu. Ca fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea si am si explicat de ce am aceasta parere.
Daca va deranjez atat de tare ma retrag eu.
Nici mie nu-mi place atitudinea de pe site exact din acelasi motiv sustinut de Anason. Nu suntem aici sa ne criticam si sa ne descurajam. Cred ca tocmai opusul. Asta e.
SI irascibila nu cred ca e o jignire. Imi pare rau oricum .
Va doresc tuturor spor in tot ceea ce faceti.
Crys multa bafta daca pleci si putere in continuare. Chiar nu am nimic cu tine.... Sincer
Chiar daca suntem oameni diferiti, cu pareri diferite, as vrea sa cred ca putem functiona ca o echipa. Conflicte sunt si vor mai fi, cu siguranta, asta e dinamica grupului. Solutia nu este sa te retragi, si sa ramai sa rezolvi conflictul cat mai amiabil.
  #1285 (permalink)  
Vechi 12 ian 2011, 23:59:41
Anason's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Whole foods plant based (WFPB)
Date: 163cm, 90kg
Mesaje: 433
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de dilek Vezi mesajul
Concluzie e permis porumbul la zi de amidonuri?Azi am vrut sa fac niste proumb concelat la aparatul cu aburi dar am zis vazut ca cineva zicea ca nu merge...in sfarsit a trecut ziua desi matzele fac o galagie....si chiar am mancat bine azi.Sosul a fost delicios cred ca maine tot pe asta il folosesc la spaghette.Seara fac foietaj pt sot si eu voi umple unul cu mere.Deja ma gandesc ce voi manca peste nu stiu cate zile.Sunt asa de inversunata sa slabesc....cand vad pozele de acum 2-3 ani imi vine sa ma dau cu capu de pereti.Offff!

Dupa cum vezi, porumbul este un fel de "mar al discordiei". Parerile sunt impartite. Daca vrei sa o stii pe a mea, eu incadrez si porumbul, si orezul la carbo. In ziua de amidonuri eu mananc legume.
  #1286 (permalink)  
Vechi 13 ian 2011, 00:13:40
ayssa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 ian 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Dukan
Date: 164cm, 100.5kg
Mesaje: 1.694
Aprecieri acordate: 171
Am fost apreciat(a) de 204 ori in 146 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de Anason Vezi mesajul
Chiar daca suntem oameni diferiti, cu pareri diferite, as vrea sa cred ca putem functiona ca o echipa. Conflicte sunt si vor mai fi, cu siguranta, asta e dinamica grupului. Solutia nu este sa te retragi, si sa ramai sa rezolvi conflictul cat mai amiabil.
Nu cred ca e vorba de un conflict... pur si simplu nu vreau sa deranjez pe nimeni. Atata tot. Si intram pe forum pentru ca imi facea placere si imi era drag sa vorbesc cu voi. Nu ca sa ma contrazic cu nimeni sau sa scot la iveala orgolii.
Noapte buna fetelor si succes
ayssa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2614 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2097 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1323 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1287 (permalink)  
Vechi 13 ian 2011, 00:27:10
vadina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Rina
Date: 170cm, 69.6kg
Mesaje: 664
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de dianacosmina1 Vezi mesajul
vadina,scuze ca te deranjez,dar am o intrebare
e voi sa mananci 2 banane?
cred ca 1 este de ajuns,ca are destul calorii

te pup
Nu ma deranjezi deloc
Pai am mancat doua banane, pentru ca nu am luat pranzul; am fost pe teren cu seful meu si, cum el nu mananca deloc in timpul zilei, nu am putut sa-i spun eu ca trebuie sa-mi respect ora mesei. Asa ca pranzul eu il iau cand ajung acasa, 17,18 depinde si renunt la cina Sau uneori iau cina (de ex la carbo, nici nu se pune problema sa renunt la ea )
Si daca vei calcula caloriile, doua banane au cam 300 de calorii, ceea ce zic eu ca nu e mult, avand in vedere alimentele slabe in calorii pe care le consumam in timpul meselor principale. Si in meniurile din carte se foloseste mult bananele pentru micul dejun si in ziua de fructe.

Anason, imi place mult cum gandesti indirect sau nu, ai pus "punctul pe i".

Va pup fetelor, ne citim dimineata
  #1288 (permalink)  
Vechi 13 ian 2011, 06:09:03
Sim0na's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Severin, Romania
Dieta: Rina
Date: 175cm, 90kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

'Neata fetelor! Nu am reusit sa rasfoiesc toate postarile de ieri,dar am observat ca au fost ceva probleme.Trebuiei sa fim mai rabdatoare si sa fim in stare sa aruncam un colac de salvare acolo unde este nevoie.Noaptea este un sfetnic bun,asa ca o sa va treziti cu ganduri mai bune si cu o pofta nebuna de slabit.
Deci ziua a-4-a,vitamine=2portocale+4kiwi+2mere+50garahide crude+1banana+mult ceai.
PUPICI SI BAFTA TUTUROR !
Sim0na, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2161 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1644 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1128 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1289 (permalink)  
Vechi 13 ian 2011, 09:19:39
rodastrid's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2010
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 75
Dieta: Rina90
Date: 163cm, 79kg
Mesaje: 97
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de Verandreea Vezi mesajul
am citit cartea stiu, incerc sa tin cat mai strict fiindca asta e idealu meu sa slabesc dar chefurile astea
pai am doua onomastici prima e sambata la asta ma stresez si sambata vitoare e ziua lui bebica mea face un An dar pt aia nu ma stesez ca sunt gazda si fac ce vreau
Nu e cazul sa fii atat de stresata cu onomasticile.Daca ai citit cartea,ai retinut si ca nu e nici o crima sa nu respecti dieta intr-o zi,cu conditia sa revii la ea.Nu-mi place sa vorbesc "de la inaltimea varstei si a rezultatelor",dar am totusi ceva timp de cand tin Rina si pana acum,la mine a functionat perfect.De cate ori am facut vreo "prostioara",am fost, intr-adevar,"penalizata" de cantar,dar partea buna este ca,la mine,cel putin, aceste "acumulari" accidentale s-au"dus" foarte repede.Cu exceptia perioadei de Craciun-Anul Nou,cand am "pus" 4 kg si am introdus o zi suplimentara de apa,ca sa ma "pocaiesc".Dar, de ieri,am revenit la ce aveam inainte si...merg mai departe.
Nu cred ca e cazul sa-ti strici distractia,calculand,la o masa festiva,cat,ce si cum mananci.O abatere se trece cu vederea.Grav e numai cand aceasta abatere devine regula.Deci,fara stress(eventual ai sa renunti la el dupa o cupa de sampanie) si...distractie placuta!
rodastrid, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1611 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1094 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1290 (permalink)  
Vechi 13 ian 2011, 09:40:35
rodastrid's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2010
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 75
Dieta: Rina90
Date: 163cm, 79kg
Mesaje: 97
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Rina 90" s (etaj I)

Citat:
Anterior postat de Anason Vezi mesajul
Intrucat nu cred ca mai am cum sa intru pe forum pana vineri seara, as vrea sa adaug cateva lucruri la ce am spus anterior. Ca sa aveti ce citi maine dimineata.

In primul rand, Crys, vreau sa stii ca eu personal nu am nimic cu tine, din contra, imi esti foarte simpatica. Nu e vorba de faptul ca nu apreciez contributia ta la acest grup. Esti bine intentionata si saritoare si stiu ca vrei doar sa ajuti. Am vrut sa trag un semnal de alarma pentru ca mai conteaza si cum ajuti. Tie ti-ar placea sa ti se spuna "ti-am spus de atatea ori, de ce nu pricepi odata?!" - banuiesc ca nu. Tonul face muzica si conteaza, mai ales atunci cand critici pe cineva, cum o faci. Nici tu nu accepti criticile prea bine, atitudinea ta e ceva de genul "cine ma critica are ceva cu mine si e impotriva mea". Te-ai gandit ca poate si cei care te critica iti vor binele, asa cum si tu vrei binele celor pe care ii critici? Daca vrei un sfat pentru tine, pentru viata, da mai multa importanta felului in care spui ceea ce vrei sa spui. Tu esti o persoana asertiva si ai tendinta sa te impui, insa nu toata lumea reactioneaza prea bine la acest tip de comportament.
Oricum, mesajul meu anterior nu iti era adresat numai tie. Alyna, nu TOATE fetele au incurajat-o pe Andra, ci cred ca vreo 3... Unele au ignorat complet mesajul ei, altele au criticat-o ca nu a slabit pentru ca nu a tinut dieta corect. De ce m-a deranjat ce s-a intamplat atunci? Pentru ca am avut impresia ca Andra se afla intr-un moment critic, vulnerabil si pentru ca in aceste momente ar fi avut cel mai mult nevoie de sustinerea noastra. Prietenul la greu se cunoaste. Pana la urma, pentru asta suntem aici. Toate avem sau vom avea cate un moment de slabiciune si ne dorim ca celelalte slabute sa fie alaturi de noi, sa ne inteleaga si sa ne ajute sa depasim momentul. NU sa arunce cu pietre in noi. Una din cauzele majore ale supraponderabilitatii este cea psihologica. In astfel de momente, daca esti intampinat cu critici si injurii, una din reactiile cele mai probabile este alinarea cu alimente "interzise" sau, mai rau, binge eating. Nu o cunosc pe Andra, nu stiu daca are astfel de probleme, dar sincer nici nu as vrea sa risc sa o imping pe acea cale.

Mai vreau sa spun inca o chestie. Nici o dieta nu este perfecta. Nici chiar Rina. :p Pentru ca nu se potriveste oricui. Fiecare organism este unic, fiecare reactionam diferit. Nu toata lumea va slabi la fel de mult sau la fel de repede cu aceasta dieta. Iar daca nu slabeste nu inseamna neaparat ca nu a respectat principiile batute in cuie. Sau ca nu va slabi daca incalca vreo regula. Ati citit, probabil, ca fetele au slabit chiar daca n-au mancat felia de paine de la pranzul de proteine sau supa. Pana la urma, fiecare este liber sa-si adapteze dieta preferintelor ei culinare si stilului de viata. Mi se pare ca dati o importanta prea mare unor detalii prea mici.

Nu vreau sa insist foarte mult. Intamplator sunt medic si studenta in ultimul an la Psihologie, dar nu sunt aici nici in calitate de medic, nici de psiholog. Insa daca pot sa imi aduc contributia la acest forum impartasindu-va din ceea ce stiu, o voi face. Sunteti libere sa-mi urmati sfatul sau nu.

Eu va doresc somn usor si sper sa redevenim cea mai tare gasca de pe forum!
Numai bine!

Anason
Ai 100% dreptate.Si eu cred ca rolul forumului este sa ne oferim sprijin reciproc si nu sa ne stresam.Pana la urma,majoritatea nu suntem nutritionisti,asa ca nici nu avem autoritatea morala sa emitem judecati de valoare.Si mai cred ca,desi pentru majoritatea fetelor de pe forum,Rina a reprezentat miracolul care le-a schimbat viata,nici o dieta nu este infailibila,pana la urma trebuie personalizata functie de reactiile individuale ale fiecarui organism in parte.
Unde nu sunt de acord cu tine,e matematica caloriilor.Daca ar fi asa de simplu,nu as fi ajuns niciodata la 106 kg.Cred ca e ca si cu acupunctura.Medicina alopata nu este inca in masura sa demonstreze cu exactitate felul in care ea actioneaza asupra corpului,dar chinezii o practica de mii de ani si au o durata medie de viata si o stare de sanatate care ar putea fi invidiate de toate natiunile europene.
Dar,ca sa las divagatiile,cred totusi ca este important felul in care asociem alimentele.Cred ca majoritatea nutritionistilor propovaduiesc principii gresite,cum ar fi ca masa principala este micul dejun,ca trebuie,obligatoriu,sa mancam de 6 ori pe zi,ca o cura de slabire trebuie sa cuprinda ,obligatoriu,carne slaba fiarta sau fripta in fiecare zi,etc.,etc.Dovada sunt toate kg date jos de fetele care tin Rina(numai fructe la micul dejun,doua zile bogate in carbohidrati-zilele de amidon si"carbo",fara gustari intre pranz si cina,etc.).
Revenind la cele postate de tine,cred ca ar trebui incurajate toate fetele care trec pe aici,si indrumate(multe nu au reusit sa procure cartile),asa ca cele cu "vechime" pot impartasi din experienta lor,dar fara sa aiba nimeni pretentia ca detine cheia cunoasterii absolute.
Va doresc la toate o zi minunata si ...sa inseninam vremea mohorata de afara cu un zambet.
rodastrid, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1611 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1094 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Subiect închis

Informatii despre slabit
dieta rina, dieta rina 90, kilograme, regim, rina, rina 90, slabire, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Rezultate Rina 90''s Slabuta Dieta Rina 90's 101 22 mai 2014 14:53:35
Slabute si la 40 ani! (etaj III) Slabuta Jurnale slabit 40-50 ani 6322 16 feb 2011 00:50:03
Slabute si la 40 ani! (etaj II) Slabuta Arhiva jurnale slabit 6028 07 ian 2011 01:00:14
Rina 90" s teodora Dieta Rina 90's 5841 07 ian 2011 00:13:44
Capsulele Silueth 90-60-90 Ralluuk Pastile slabit 1 25 apr 2010 20:56:34

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole