View Single Post
  #1292 (permalink)  
Vechi 09 mai 2011, 12:22:03
Nemo's Avatar
Nemo Nemo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţ cunoscătorSlăbuţ cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Le Cannet, Franta
Vârsta: 55
Dieta: Dukan
Date: 179cm, 87kg
Mesaje: 3.894
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 298 ori in 161 mesaje
Implicit Re: Regimul Dukan (partea 1)

Citat:
Anterior postat de Ioana slaba Vezi mesajul
Nemo multumesc mult de indrumari... o sa incep sa ma uit la dulcele permis ca sa nu mai cad in pacat.


Intrebare despre smantana dulce 32%.

Daca in keto ai voie samantana, slanina si alte grasimi ...de ce in faza de atac care pare a fi o incercare de intrare pe keto nu e voie smantana?
Vad ca zahar nu are...

uite de care smantana zic:
Calorii: Lactate: Smantana pentru gatit 32% grasime UHT, LaDorna - Calculator calorii - Slabute.ro

Ma gandeam ca poate ar fi mai buna decat latele care are un numar mai mare de carbohidrati.
Calorii: Lactate: Lapte degresat 0.1%, Dorna - Calculator calorii - Slabute.ro

Intreb si eu ...ca ma tot gandesc la iste variante de ingetata pe baza de smantana
Cetoza apare oricum in conditiile unui aport redus de carbihidrati, in regimul Dukan aportul de grasimi din lactate e limitat in ideea scaderii aportului energetic concentrat adus de grasimi in primul rand si pentru a nu avea un exces de grasimi saturate.
Carnea, oricat de slaba ar fi, aduce deja o anumita cantitate de lipide si in majoritatea cazurilor sunt grasimi saturate, lactatele nedegresate fac doar sa creasca aceasta cantitate.
Consumul de peste, o sursa buna de acizi grasi omega 3, e destul de redus fata de idealul de 2-3 ori/saptamana, iar si mai putina lume echilibreaza aportul de omega 3 cu omega 6 (ideal 1:5).
Ca urmare, eu am modificat un pic regimul dupa prima luna cu un supliment de acizi grasi esentiali, am crescut consumul de peste, si am adaugat cate o lingurita de germeni de grau zilnic.
Sau poti folosi seminte de in.

Asa ca mai ai un pic de rabdare cu inghetata.
Nemo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2067 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1550 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]