View Single Post
  #12957 (permalink)  
Vechi 02 mai 2013, 10:06:40
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Cum ati petrecut 1 mai?
La noi nimic deosebit pentru ca m-am racit marti si miercuri am fost tare rau, astazi inca mai sunt cu dureri de gat si nas si urechi infundate, dar ce e mai rau e ca am imbolnavit-o si pe Ana Si ei ii curge nasucul, tuseste, nas infundat, stranuta Astazi sun sa mergem la medic, sa vedem ce tratament ii da
Am vrut totusi ieri sa mergem pana la Gradina Zoologica, insa nu s-a deschis dupa renovari (desi termenul initial a fost 1 mai ) Asa ca am fost la magazin dupa niste cumparaturi si direct acasa, ca era ora de somn a Anei.
Pe mine m-a luat o durere de stomac groaznica, nu s-a calmat decat dupa o ora, in care am adormit de durere In perioada asta tati a facut papica si mami si Ana au dormit . Am refuzat si vizite si intalniri in parc, tocmai in ideea de a nu imbolnavi si pe altii (nepotelul si cumnata insarcinata).
Apoi am trebaluit prin casa, am spalat haine, am facut curat in dulapul de haine al sotului si al meu. Deci nu am profitat de 1 mai cum se cuvine

Dar sunt totusi foarte mandra de reusitele Anei de 1 mai Am renuntat la Pampers definitiv in timpul zilei, ii mai pun doar la somn si cand mergem undeva. Are olita in camera, asa ca merge singura, se dezbraca, face la olita, se sterge si se imbraca la loc Iar cand suntem afara, chiar daca are scutec, ma anunta ca face pipi si merg cu ea la o toaleta. Ieri a apucat-o in hypermarket. S-a tinut ea cat s-a tinut, dar cand am ajuns la toaleta, chiar cand i-am dat jos scutecul, nu a mai putut si si-a dat drumul.... direct pe hainute Toata s-a udat, asa ca i-am cumparat de voie, de nevoie, niste colanti si ciorapei din magazin si am imbracat-o acolo
Iar cand am ajuns acasa, la somnic i-am pus scutec. Draga de ea, nu a facut nimic in scutec. Iar cand s-a trezit, am auzit ca a cazut ceva in baie, cand am ajuns acolo Ana deja era cu hainele si scutecul date jos si se pregatea sa se puna pe olita, "fac pipi, mami" Nu am auzit-o deloc cum s-a dat jos din pat si a mers singurica in baie, pe intuneric, sa faca pipi Tare draguta a fost.
Iar azi dimineata cand s-a trezit, m-a strigat sa vin repede sa ii dau saculetul jos, ca ea vrea sa faca pipi Pampersul a fost uscat iar olita pe jumatate plina Noaptea se tine foarte bine. Daca se culca la 8 jumate - noua, pana dimineata la 7 jumate scutecul e uscat. Iar cand o trezesc sa mergem la cresa, umple olita. Se tine pe noapte cam 8-10 ore fara sa faca pipi, desi bea la apa de numa Sunt foarte mandra de ea

Cam asta a fost la noi pe acasa zilele astea
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui Gea:
Diana D (02 mai 2013), Laura (02 mai 2013), madalinafrincu (02 mai 2013), rainbow (02 mai 2013), VAmedeea (06 mai 2013)