Subiect: Skinny me. ;)
View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 10:32:23
Beldiman's Avatar
Beldiman Beldiman este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 15 dec 2012
Locaţie: Iasi, Romania
Dieta: Personalizată.
Date: 165cm, 58.3kg
Mesaje: 184
Aprecieri acordate: 86
Am fost apreciat(a) de 55 ori in 45 mesaje
Implicit Re: Skinny me. ;)

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


O sa iti raspund eu la intrebare.
Da, mai ai de schimbat.
In primul rand numarul de calorii! Sunt prea putine, as spune mult prea putine, dar mi-ar sari iubitoarele de hipocalorica drept in cap.
La 16 ani nu trebuie sa fii drastica in dieta, de fapt nu ar trebui sa tii dieta. Dar stiu ca nu te vei razgandi, asa ca recomandarea ar fi o usoara hipocalorica, ceva care sa se invarta pe la 1500 de calorii.
Dukanul l-as exclude din start, e mult prea dezechilibrat pt oricine, nu mai spun pt cineva care inca e in curs de dezvoltare. Si excesul de proteine ataca iremediabil rinichii.
Mai bine ramai la un meniu diversificat, cu alimente sanatoase, usor hipocaloric si cu program sportiv moderat.
Da, probabil ca vei slabi mai incet, dar rezultatul va fi de durata si chiar tu ai spus ca ai carente de calciu, de ce sa iti faci mai rau?
Acum, referitor la meniu: cola las-o doar pt iesirile in oras sau petreceri. Desi si atunci poti gasi alternative sanatoase gen sucuri naturale sau apa plata. Nu are ce cauta in meniu, indiferent ca vrei sau nu sa slabesti. E pur si simplu nociva.
Apoi cina ta lipseste. Nu ai nimic la cina. Ceai si apa, asta nu e cina, in cel mai bun caz e un moment de relaxare.
Asa ca mananca ceva la cina. De gustari ti s-a spus deja si o sa iti scriu si eu mai jos.
Cam asta ar fi.
Si felicitari pt sport! Nu uita ca daca faci o ora de sport pe zi si mai si alergi putin seara sa lasi 2 zile pe saptamana de odihna. Astfel muschii se regenereaza si ai maximul de randament.



Ca si gustari: fructe, iaurturi, bucatele de branza, cascaval, nuci, alune, seminte, migdale crude (daca sunt prajite sunt toxice pt ficat), betisoare de morcov crud, salate, legume de sezon. Ai de unde alege.
Spor la treaba si oricum la greutatea ta sunt sigura ca arati bine. Daca ai inca anumite neplaceri legate de aspectul fizic, cu siguranta sportul te va ajuta mult mai mult decat dieta. Pt ca daca tii dieta nu slabesti doar la burta, sau doar la fund, slabesti de peste tot si nu mereu de acolo de unde ai vrea. Cu sportul insa poti ajunge sa ai acel corp pe care il visezi.
Atat timp cat stii sa nu exagerezi!

Multumesc muult de tot! Cam asta ar fi pentru mine,sport si un regim de viata sanatos si sper sa reusesc.
Acest membru apreciaza mesajul lui Beldiman:
VAmedeea (27 iul 2013)