View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 11 mai 2011, 09:21:13
alinamar's Avatar
alinamar alinamar este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Relatia sot-sotie dupa venirea pe lume a unui copil

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul
Stii ce se intampla? Eu, inainte de a naste, le judecam foarte usor pe prietenele si cumnatele mele care dupa nastere nu mai erau la fel de cochete, care nu se mai purtau cu sotii ca niste pasarele ciripitoare, care nu mai aveau chef de sex etc, le consideram blazate si delasatoare etc... Dupa aia... am simtit ca, vorba aia, "mi-a rupt Dumnezeu o mana si m-a batut la c>> cu ea". Mi-am jurat ca in viata mea nu mai judec pe nimeni.

Ca n-am povestit de relatia mea cu barbatul: e "in grafic". Adica seara cadem epuizati si in weekend ne certam in mod regulat. Sigur ca nu mai e ca inainte cand eram doar unul pentru celalalt, nu are cum sa fie, dar nu simt ca el e "gelos pe copil", mi s-ar parea absurd si imatur sa ceara mai multa atentie decat ii ofer acum, nu s-a pus problema asa. In general ne certam pe teme mult mai banale "Cine a stat mai mult de fundul copilului azi" , "Cine ar trebui sa iasa cu el in parc diseara", "De ce il lasi sa-mi devasteze casa cand e cu tine, nu te gandesti ca am mai strans-o de 3 ori azi?" si tot asa Stim amandoi ca o sa treaca si e chestiune de timp pana se aseaza lucrurile, eu al doilea copil nu-l mai fac, deci avem rabdare sa treaca. De fapt, nu prea avem timp sa ne gandim....
da...cunosc..si eu inainte de a naste judecam orice si pe oricine....Judecam parintii ai caror copiii plang in magazin..pe cei care si-au obisnuit copiii in brate, pe cei care dorm cu copiii si tot asa...lista e foarte lunga..
Si noi tot de la chestii de genul asta ne certam....Am avut o perioada cand ne-am inteles super ok, dar de ceva timp incoace certurile s-a multiplicat..La fel...cine iese cu copilul la plimbare, care-i mai obosit, cine schimba copilul, care din noi face curatenie mai des in casa (asta in weekend)...eu vreau sa ies singura uneori din casa pt ca efectiv m-am saturat sa ies mereu cu biberoane, suzete si toate alea dupa mine....El mereu se plange ca e obosit..de parca eu as sta degeaba acasa o zi intreaga....dar din toamna o sa ma distrez teribil pt ca facem schimb de locuri: sotul meu va sta in continuare acasa in concediu crestere copil iar eu ma intorc la serviciu..stai sa vezi atunci cate mofturi si pretentii am sa fac si eu....eu nu cred ca o sa reziste, dar nu avem ce face... Astept cu nerabdare sa vina toamna
Răspuns cu citat