View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 11 nov 2011, 08:58:49
quarc's Avatar
quarc quarc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Cum combinam antrenamentele?

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Salut,

De ce recomanzi stretching inainte de antrenament, cand muschiul e rece?
Buna,

Depinde ce intelegi tu prin antrenament.
E.g. Daca antrenamentul consta in alergarea scurta de 5km la ritm de concurs, inanite de cei 5km pe care ii faci ca "antrenament", ne incalzim alergand 1km usor, facem exercitiile propriu zise de stretching si avem grija sa fim hidratati si hraniti.
Daca tocmai ne-am trezit incepem ziua cu exercitii usoare de stretching pentru a ne "dezmorti". Tot stretching este si acesta.
Inainte de alergarea de incalzire facem exercitii de mobilizare a gleznei, genunchiului, soldului, facem niste aplecari pentru lombari, rotim bratele, incalzim gatul,apoi incepem sa "incalzim" inima si plamanii,alergam pe varfuri, pe calcaie, cu genunchii la piept, poate sarim putin peste o bordura. Dupa toate astea suntem pregatiti sa alergam 5k in ritm de competitie.

Nu am discutat despre filosofia din spatele stretchingului.
Se poate face stretching si pe muschiul rece, depide de scop.
Se poate face stretching si pe muschiul obosit, depinde de scop.
Dupa cum spuneam, fiecare unealta cu scopul ei.
Trebuie sa ne ocupam si de articulatii si de tendoane si de muschi. Cand spun muschi ma gandesc nu numai la muschii mari - de care oricum lumea uita(vezi bicepsul femural) - ma gandesc si la muschii care au rol in stabilizare.

Daca doriti pot sa detaliez stretchingul in alta parte.
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de quarc; 11 nov 2011 at 09:00:56.
Răspuns cu citat