View Single Post
  #135 (permalink)  
Vechi 16 mar 2012, 09:50:33
quarc's Avatar
quarc quarc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Concurs - o saptamana de sport 30 minute zilnic.

Citat:
Anterior postat de Georgii Vezi mesajul

Majoritatatea care s-au insric au diferite programe dupa care fac sport ( Silvia, Zoe, eu-din cele pe care le-am tinut minte) : Insanity, Turbo Jam, Turbo Fire... ia incearca tu Insanity 1h sa vedem daca ti se pare asa usor.
Insanity este un "workout" nu este un sport, este o rutina sau un program de tipul high intensity interval training. Shaw T este alergator la baza. Programul lui este fix ce se face pe marginea pistei cand se fac intervale - been there done that. Dar ce stiu eu?

Turbo Jam, este tot un program. Mie unul mi se pare inferior Tae Bo-ului, probabil din cauza muzicii.

Turbo Fire, este inferior Turbo Jam-ului.

Pilates nu este sport. Este un program de gimnastica medicala recuperatorie modificat.

ORICE cardio nu este sport.

Coarda... facuta cum trebuie este tot un program.

Faptul ca un program este solicitant nu il transforma in sport. Programele sunt ceva menit sa inbunatateasca un aspect al sportivului care sa duca la inbunatatirea performantei sportive.
Topaitul in fata televizorului dupa un program nu face nimic pentru performanta sportiva deoarece nu exista o performanta de inbunatatit.

Sport inseamna alergare 100m sprint, alergare de fond, maraton, ultramaton, aruncarea sulitei, aruncarea ciocanului, fotbal, rugby, inot, tenis, ski, patinaj artistic, dans sportiv, gimnastica, box, karate, taekwondo, tir cu arcul, hochei chiar si curling. Lista este lunga si nu include programe.
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat