Subiect: Metabolism bazal
View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 22:38:36
Danielutza's Avatar
Danielutza Danielutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 168cm, 54kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Cezara, tocmai ca se discuta si de un stil de viata sanatos, de aia am intrat si aici.
Intrucat oricum zilnic nu lipsesc salate de legume cu Peste fript la gratar.
Pai..shorme-le le fac acasa, nu ma bag la coltul strazii, sunt adepta ecologice, in nici un caz nu mananc nenorociri din comert, cat se poate bio si home made.
De ex o prajitura facuta acasa din ingrediente ecologice, o paine integrala home made, o crema de ciocolata facuta acasa, ce, nu e sanatos ?! Daca le arzi pe toate, e f sanatos, nu sunt sanatose fast-food-urile din oras.

Nu, metabolismul bazal se masoara prin nu stiu ce metoda de determinare a consumului de Oxigen, se spune ca ptr arderi e nev de Oxigen, cu cat consumi mai mult, inseamna ca arzi mai mult, cam pe asta se baza metoda.
Nici eu nu auzisem de asa cifre pana sa nu-mi spuna ca in jur de atat e, n-o fi normal, am spus ca analizele la Tiroida sunt cam catre valoarea superioara, se pare ca ar avea o legatura asta, asa a spus si medicul de familie.
Nu o fi normal, insa e cat de cat binisor, sunt o pofticioasa din nastere, ce m-as face cu un metabolism lenes ?
O fi Tiroida mai agera, dar decat invers...
Danielutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1526 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1009 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 14 apr 2010 at 22:41:24.
Răspuns cu citat