View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 25 aug 2010, 21:57:37
MCS's Avatar
MCS MCS este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 48
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 58kg
Mesaje: 537
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal MCS - 34 ani

Buna seara tuturor,
Revin dupa ceva zile in care am fost mai tacuta, nu pentru ca am chiulit. Am fost aici si...am citit si am tot citit...
Am optat initial pentru dieta disociata si m-am si apucat de ea sambata si duminica. Insa ceva nu se lega, ceva nu era bine in capul meu... Si tot citind si sfaturile voastre si jurnalele mi-am dat seama ca de fapt ... eu nu am nevoie de dieta . Eu am nevoie de disciplina in alimentatie, e de fapt singurul lucru pe care nu-l fac. Asa cum ati remarcat si voi, de mancat mananc foarte putin, dar si cand o fac combinatiile sunt "ucigatoare". Deci...Ordine si Disciplina!
Oricum, genial motto-ul Slabutei, m-a inspirat maxim si o sa cer permisiunea sa-l preiau (cand o sa reusesc sa-mi pun si eu o semnatura):
Noi nu trebuie sa slabim, noi trebuie sa ne schimbam stilul de viata!
Inspirata am fost si de scrierile si sfaturile date de DrIulia si de cele ale Slabutei (la jurnalul ei mai am inca de citit ca deh, din 2009 pana acum a postat ceva
Asta si vreau sa fac si sunt convinsa ca va aduce rezultate.
Asa ca saptamana asta nu am tinut o dieta anume, dar am facut cateva mici schimbari:
- Mananc dimineata ! asta e chiar notabil in ceea ce ma priveste, ca eu, asa cum am spus la inceput, doar cafea si atat. Nu pot sa spun ca ma simt grozav, mai degraba imi vine sa ma culc la loc decat sa plec la birou dupa ce mananc, dar probabil ma voi obisnui in timp.
- Nu mai mananc paine. Asta imi cam lipseste, mancam doar din cea neagra cu seminte, dar pana dau ceva kg jos renunt la ea. Am gasit azi in supermarket galete din orez, nu am mai mancat niciodata dar chiar nu sunt rele. Vad ca au ca ingrediente doar orez integral si sare de mare, iar ca si calorii 380kcal/100g ( o bucata are aprox. 13.5g). Asta intra la carbohidrati, sa vedem cu ce le combin...
- La pranz la serviciu incerc sa mananc de bine de rau in fiecare zi ceva (pescuiesc bucatelele de carne din sosul in care plutesc, le scurg bine si le mananc cu salata de varza, de exemplu; supe sau ciorbe nu mananc ca sunt pline de vegeta si nu am voie); incerc sa ma obisnuiesc si cu cele 2 gustari, care constau in cate 1 mar. Mi-am achizitionat si caserola pentru planul B cu mancare de acasa, dar inca nu l-am pus in aplicare, am zis sa vad cum ma descurc asa.
- Seara - luni am mancat 1 iaurt, ieri seara o salata de varza. Problema e ca in continuare voi manca seara destul de tarziu ajungand dupa 21.00 acasa.
- Nu am mai mancat nici un fel de dulciuri (desi tare ar merge o ciocolata cu crema de capsuni sau menta, astea sunt singurele care imi plac ).
Ma intrebase cineva de zahar in cafea. Nu, de ani de zile folosesc miere, o lingurita la o cana. Iar in oras, zahar brun sau fara.
Cam asta am reusit sa fac deocamdata. Azi s-a intamplat sa ajung mai devreme si am mai prins supermarket-ul deschis, drept care am umplut sacosa cu legume, fructe, iaurt si branza de vaci, sa am toata saptamana.
Sunt cam suparata cu sportul, din cauza programului foarte incarcat nu mai reusesc sa ajung seara la sala, doar sambata am fost. Imi si expira abonamentul acum la sfarsitul lunii si in conditiile astea nici nu stiu daca mai merita sa dau atatia bani ca sa merg o data pe saptamana.
Ma tenteaza foarte tare sa-mi iau un stepper si sa ma batzai pe el acasa; indiferent la ce ora ajung, pot sa fac macar 30 min. zilnic ca si exercitiu cardio. Dar din ce am citit pe aici fetele nu sunt prea extaziate de stepper. Bicicleta nu-mi place, ma plictiseste. Ce mi-ar place mie ar fi o banda de alergat, dar una buna e si foarte scumpa si foarte mare si nu am loc in casa. Stepper-ul e mic, il pot baga sub pat; cel lateral ar lucra exact zonele care ma intereseaza pe mine...deci...?
Pe lista de achizitii cand mai ajung prin vreun magazin sunt si un cantar si un centimetru.
A, nu am mentionat SPA-ul de acasa din fiecare seara (aici o citez pe Puffy, am indragit-o tare mult, dar vad ca nu a mai dat nici un semn): scrub, anticelulitic, impachetare, masaj. Acum in timp ce scriu deja mi-a luat fundul foc

Atat deocamdata, va pup si spor la toate!
MCS, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.