View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 11 sep 2011, 07:37:33
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Cofetaria slabutelor!:)

Citat:
Anterior postat de fllory Vezi mesajul
Buna fetelor!
Ca sa fiu sincera, dulciurile sunt slabiciunea mea si tocmai de aceea mereu imi prepar cate ceva. Incerca sa evit produsele de patiserie (chiar daca e un chin pentru ca pur si simplu le ador...) dar nu ma pot abtine cand vine vorba de o budinca dietetica cu vanilie/cacao, de un amestec cu urda si piure de fructe sau urda simpla cu coaja de lamaie si indulcitor. La cea cu fructe eu nu ma pun indulcitor pt ca fructele sunt si asta dulci dar va spun, e ceva de vis .
Sincer, in materie de dulciuri pe care le mananc aproape in fiecare zi, aleg urda cum am descris-o mai sus sau cu cacao, gris-ul cu lapte, iaurtul indulcit (inghetat sau nu, depinde...), fructele pe care chiar le mananc zilnic sau orezul cu lapte=> toate in varianta dietetica (lapte/iaurt degresat, urda cu calorii putine si indulcitor sau cacao cu continut scazut de grasime).
Si daca tot ne place tuturor inghetata, in mod special mie, o prefer pe cea facuta din piure de fructe (nu e chiar asa de cremoasa ca cea din comet dar merge...), pe care o fac dupa ce las fructele la congelat iar apoi le dau prin blender dar se mai poate adauga si branza sau iaurt...depinde de gustrui .
Evident ca uneori cand am chef de ceva mai...special, imi satisfac poftele facand diverse retete la cuptor dar fara aluat sau gomboti (galuste cu prune) dar zilele acelea, ca toate de altfel, incerc sa le scot la capat cu sportul pe care il fac in fiecare seara, dupa ce termin toate socotelile cu mancarea .
App. este un subiect super bun, felicitari!!!
Buna Flory!
Multumim pentru ideile tale de dulciuri dietetice!Inghit in sec de fiecare data cand le citesc De obicei iaurturile cu fructe ne mai taie pofta de dulce dar nu sunt indicate in dieta fiindca ele contin foarte mult zahar.Asa ca eu mai puneam gem dietetic in iaurt si nu se simtea absolut deloc ca nu ar fi fost unul direct din comert + ca nu avea zahar!Nu am pasat direct fructele fiindca stiu ca nu prea e bine sa le combinam cu alte mancaruri dar asa din cand in cand, mi-am mai facut si mar ras+ iaurt+ scortisoara Deci ce sa mai, iaurturile si urda sunt salvarea noastra in materie de dulciuri la dieta
Ma bucur ca iti place subiectul si te mai astept pe aici
Răspuns cu citat