View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 17 oct 2011, 23:06:28
allexinna's Avatar
allexinna allexinna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2010
Locaţie: Baia Mare, Romania
Vârsta: 37
Dieta: meniu echilibrat, fara excese
Date: 178cm, 86kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?

Citat:
Anterior postat de Seleena Vezi mesajul

Chestia la mine este ca am perioade cand mananc foarte mult si perioade cand nu pot manca deloc.
Nu imi cere stomacul mancare,creierul imi cere
Si eu ma confrunt cu o treaba de genul acesta.Sau as putea chiar sa vorbesc la trecut...ma confruntam.Aveam perioade in care mancam pur si simplu de plictiseala, cantitati industriale de mancare, bineinteles nesanatoasa, urmate de perioade in care abia mancam un iaurt sau un fruct pe zi.Prin urmare, pot sa spun ca mi-am cam distrus corpul: am probleme cu stomacul, iar oscilatiile in greutate mi-au creat vergeturi urate pe coapse.
In momentul de fata mizez pe disciplina: mananc regulat (3-4 mese/zi), cat sa ma satur, fara sa simt ca explodez cand ma ridic de la masa; seara imi ocup timpul facand sport (cardio) cel putin o ora; cand imi este foame seara mananc fructe.
In rest, nu am o dieta anume, nu urmez un regim strict pentru ca stiu ca nu o sa pot sa ma tin de el mult timp; incerc sa evit pe cat posibil painea, dulciurile si prajelile.De o luna incerc sa ma disciplinez in acest mod si sunt foarte multumita.Nu mai am perioadele de infometare si de mancat in exces.Am slabit doar 3 kg, dar stiu ca sunt definitive.
Sfatul meu este...disciplina.Fa-ti un program zilnic pe care sa incerci sa il urmezi.Include in acest program efectiv meniuri cu feluri de mancare preferate de tine si incearca sa ti le imparti in asa fel incat numarul de calorii sa nu fie foarte mare la o masa.In plus, daca vrei sa ai o ocupatie care sa te tina departe de mancare, apuca-te de sport; doua ore inainte si dupa ce faci sport nu ai voie sa mananci...poti sacrifica masa de seara
Mult succes!
Răspuns cu citat