Subiect: Jurnal JEN
View Single Post
  #1471 (permalink)  
Vechi 17 feb 2012, 17:07:07
Deliutza's Avatar
Deliutza Deliutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Constanta, Romania
Dieta: hipocalorica, sport, masaj
Date: 159cm, 51.5kg
Mesaje: 1.090
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal JEN

Citat:
Anterior postat de Jen Vezi mesajul


Asa am avut si eu, pe spate, din ce in ce mai grav, si au inceput problemele prin clasa a10a, deci cam de 6 ani, si in toamna anul trecut m-am gandit sa ma duc la derma, enervat fiind deja de prezenta lor si aspectul inestetic. Nu puteam veci sa port o rochie cu spatele gol ca erau mandre acolo
Asta faceam si eu, mereu le zgandaream.
Ok, si am fost la derma, mi-o facut analize, mi-o dat intre timp o crema si ceva medicamente. Cand au venit analizele mi-au zis ca is pe baza hormonala, si m-au trimis la endocrinolog. Aveam valori anormale, peste limta de normalitate, la prolactina si testosteron. Mi-au spus ca testosteronul provoaca acneea. Precum tot lui se datoreaza si puful de pe corp, aveam puf pe burta, la perciuni etc. evident mi-au prescris hormoni feminini pt ca androgenii, cei masculini sunt in numar mare la mine in organism, mi-au zis ca datorita lor pun masa musculara mult mai rapid decat majoritatea fetelor.
Am luat, mi-au trecut, mai apar unul doua in jurul perioadei menstruale, si ..cam atat. Me happy! Oricum in cazul meu problema e mult mai delicata, pentru ca din cauza lor, eu nu am nici ovulatie.
Te cred ca stai mult la facultate, insa trebuie sa facem pe dracu in patru si sa le impacam pe toate, pentru ca altfel, acest cerc vicios nu o sa se rupa vreodata, acum e facultatea, apoi va urma un job care sa ne sece de energie si sa amane la nesfarsit sportul. dupa care vor veni copii si alte multe responsabilitati, care o sa impiedice si mai tare, asa ca parerea mea, trebuie taiat direct de la sursa raul, facem o chestie imposibila, chiar daca asta inseamna, trezit cu o ora mai devreme sau stat cu o ora mai tarziu, scopul e nobil
Acuma, depinde si cat de mare nevoie ai, banuiesc ca nu curg slaninile pe tine, insa de 3-4 ori pe saptamana, ar trebui sa facem imposibilul posibil.
Ce super!Si eu am fost la dermatolog si mi-a zis ca e de la varsta...asta ep la 18 ani. O sa ma duc direct la endocrinolog. Imi doresc tare mult sa scap de ele sunt constienta ca nu e normal, ca sunt scarboase, dar mi-este sila si de mediciofff, o sa fac demersuri cat mai repede, plus ca tre' sa dau si o vizita pe la "doctorul de mame", dar tot nu am plecare. Cand o sa ma maturizez?!Cand o sa mi se intample ceva grav, banuiesc...

O sa ma ambitionez si o sa fac cel putin in fiecare zi 30 min de bici iar in week-end chiar o ora.Nu e mare lucru, stiu asta! Nu curg slaninile pe mine si daca o sa fiu la facultate o sa ma tenteze mai putin mancarea, iar cand ajung acasa am zis deja ca voi micsora portiile

Cat despre filmulete, nici o sansanu pot sa le imit si pace, ma enervez, ma plictisesc, sunt caraghioasa raumai bine ma schimonosesc eu in stilul meu pe muzica ritmata
__________________

Inside me lives a skinny woman crying to get out. But I can usually shut the bitch up with chocolate
!

JURNALUL MEU
Deliutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1623 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1106 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 978 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]