Subiect: Jurnal Rallara
View Single Post
  #1477 (permalink)  
Vechi 28 apr 2012, 11:25:05
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul
In legatura cu medicamentul asta, nu stiam de el... acum stiu.
Eu nu cred ca il voi lua totusi... si asta pentru ca nu ma incred in nici un supliment alimentar prea tare... nu stiu ce sa zic... mi se pare ca indiferent cat de naturale sunt, tot medicamente sunt... si le evit pe cat posibil. Voi ce ziceti, suplimentele gen vitamine A-Z si mierale sunt sanatoase? Oare nu au si efecte secundare? Adica nu trebuie sa ne luam noi vitaminele din ceea ce mancam? Chiar sunt reticenta in privinta lor... si poate mi-ar prinde bine sa stiu... Va astept cu sfaturi.
Asa ca prefer sa-mi iau ceaiuri, medicinale, sanatoase, si care am observat ca chiar au efect. (Apropo de asta, si cu ceaiurile am o problema... pana si in ele sunt puse E-uri... incredibil... bine, ma refer la cele plic cu arome de cirese, fruce de padure, lamaie... rusine sa le fie...)
Si mi-a recomandat inca un ajutor vanzatorul (le iau de la un magazin naturist), anume tincturile... de pus in ceai... inca nu am incercat dar cum am nivelul de colesterol ridicat si ele ajuta mai mult, le voi testa in curand. Recomandati, voi ce parere aveti?

Asa... acum cu mersul la doctor. Sa stiti ca am fost, va dati seama ca nu as sta asa, sunt o slabuta responsabila doar. Ei si am fost, in limbajul comun diagnosticul a fost o bataie a inimii in plus, de la un efort sustinut si oboseala inimii. Mi-a recomandat sa nu beau cafea, ceea ce nici nu fac (si asa rar o faceam, ce bine ca nu sunt dependenta) si sa o las balta cu sportul in exces. Despre cafelute, eventual beau un strop cu lapte daca sunt chiar molesita tare... dar o data pe luna probabil
Din ce spui tu, eu inteleg ca ai extrasistole! Aveam si eu din cand in cand extrasistole, acum nu mai am. Problemele cu tiroida duc la probleme cardiace, de tipul extrasistolelor. Poate ar fi bine sa faci un control general.
Cat despre necesarul de vitamine, minerale si oligoelemente... imi spun parerea personala, ok? E parerea mea! Nu prescriu retete online
Legumele pe care le cumparam si care sunt crescute in sere (cel putin la mine aici, eu nu am de unde sa iau legume de la tarani ca in Romania) in soluri lipsite de vitamine, minerale si oligoelemente, care cresc de pe o zi pe alta si sunt pline de apa si nitriti (nitriti sunt si in legume, nu numai in carnuri/mezeluri) nu ai de unde sa iti iei necesarul de vitamine. In plus, la meniuri de 1200-1400 de calorii, nu ai nicio sansa sa ti asiguri necesarul zilnic!!!
Teoria ta e corecta! Ar trebui sa luam exclusiv din natura ce ne trebuie. Insa azi gasesti greu ce ne trebuie in alimente cumparate de sere. De ce crezi ca e nebunia cu bio, cu ecologic? Insa teoria ta e corecta la un meniu normal de 2000 de calorii zilnice, un meniu curat! Nu este valabil in diete! Si nu pentru legumele care sunt azi
Asa consideram si eu! Exact ca tine! Medicamentele sunt chimicale! Suplimentele sunt chimicale! Dar sunt necesare- e strict parerea mea, pe care mi-am schimbat-o din la a nu lua suplimente la a lua, dupa ce am citit cateva carti de nutritie, si terapii ale bolilor prin nutritie, carti despre sport si nutritia sportivilor.

Iti dau un exemplu... ca sa-ti asiguri necesarul de omega 3 ar trebui sa mananci zilnic intre 300-500 g de somon (sau peste oceanic) in functie de provenienta lui. De ce e important consumul de omega 3? In primul rand pentru balansarea lui omega 6, care se gaseste in toate uleiurile si care este pro-inflamator! Inflamatia duce la boli reumatologice ca artrite si boli de articulatii, duce la ateroscleroza si boli cardiovasculare etc!

Daar, suplimentele bune nu le gasesti la farmacii, vitaminele bune nu sunt pe etajerele din farmacii. Exista suplimente bune care nu sunt facute cu zahar si tinute in capsule din gelatina de porc, care n au alergeni etc etc.
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 28 apr 2012 at 11:35:11.