Subiect: Jurnal kasty
View Single Post
  #15 (permalink)  
Vechi 01 feb 2012, 17:17:24
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal kasty

Buna!

Am poposit si eu pe la tine prin jurnal, ti-am citit povestea.. Imi pare rau pentru lupta pe care trebuie s-o tii cu kg, insa gandeste-te ca nu esti singura careia i se intampla. Suntem atatea utilizatoarea pe site, toate cu aceiasi problema si cu acelasi tel! Suntem aici sa te sprijinim oricand vei avea nevoie, si oricand ne vei lasa s-o facem!

Felicitari pentru copilasii tai! Fii sigura ca vor fi mandre de tine, pentru ca vor avea langa ele o mamica model, care pe langa asta va arata nemaipomenit de bine!

Sportul este extraordinar de important atunci cand intr-un "plan de atac al kilogramelor". De aceea te felicit pentru bicicleta eliptica. Insa daca la un moment dat te vei plictisi de ea (pentru ca inevitabil, oricine ajunge sa se plictiseasca cand face acelasi lucru in fiecare zi), poti gasi vreun program de aerobic pe care sa-l faci acasa, daca nu ai timp de sala. Aici pe site la sectiunea "Sport" vei gasi informatii despre multe programe. Cele cardio sunt nemaipomenite, pentru ca ard toate grasimile. Poti alege programe relativ scurte, de 40 min de exemplu, pe care sa le faci de exemplu cand isi fac amiaza copilasii. Sau daca te lasa sa dormi noaptea cum trebuie si te poti trezi un pic inaintea lor (mai ales inaintea bebe-ului), e perfect, pentru ca dimineata exercitiile au un efect nemaipomenit. Dar asta depinde de programul tau, numai tu stii cum sa-ti adaptezi noile obiceiuri sanatoase.

Eu sunt de parere ca.. Ar trebui sa-ti gasesti o dieta pe care sa o tii, pentru ca trebuie sa-ti "reeduci" alimentatia si obiceiurile tale. Trebuie putina disciplina. SI curaj, si vointa, pe care tu cu siguranta le ai!
Asa ca, documenteaza-te aici pe site, sunt o multime de diete, si o alegi pe cea care ti se potriveste mai bine! Asta da, cum ai spus si tu, trebuie sa fie ceva pe termen lung, nimic de genul "10kg in 2 saptamani" sau prostii din astea. Pentru ca alea sunt regimuri kamikaze.
Eu am incercat muuuulte diete pana acum, majoritatea aiurea, care mi-au cam dat organismul peste cap. Insa in ultimul an, mi-am mai revenit un pic. Anul trecut am tinut dieta Weight Watchers. Imi placea, era destul de permisiva, deci nu cunosteam frustrarea. Si desi altor fete le mergea bine, eu aproape ca nu slabeam deloc cu ea. Apoi am lasat-o, am avut niste probleme nici nu am mai putut intra pe site, insa am avut un pic de grija la ce mananc, grasimi sub control, dulciuri, etc. N-am slabit dar nici nu m-am ingrasat considerabil.
De ceva timp (destul de mult), aici in Madrid, unde locuiesc, a devenit asa.. o febra, dieta Dukan. Inainte mi se parea o dieta chiar prosteasca si aiurea. Insa foarte multe cunostinte de ale mele, de diferite varste, cu probleme mai mici sau mai mari de greutate, au tinut-o. Erau printre ele si persoana cu o vointa atat de mica si probleme atat de mari de greutate, incat eu credeam ca nu vor reusi niciodata sa scape de ele, doar prin interventii chirurgicale. Dar uite ca au reusit! Din cati cunosc eu, nimeni nu s-a lasat la jumatatea regimului, TOTI si-au atins tinta, kilogramele dorite, si ce este cel mai important, este ca s-au stabilizat la acea greutate pe care si-o doreau.
Asa ca vazand atatea cazuri reale, am citit si eu cartea, mi-am dat seama ca nu e o dieta asa prosteasca, si de ieri m-am pus la treaba. Astazi este a 2-a zi, si desi prima faza a dietei este ceva mai restrictiva, am gasit retete atat de gustoase cu alimentele permise, incat chiar nu imi dau seama ca sunt la dieta, si nici nu-mi lipseste nimic. Sunt retete pe care le-ar putea consuma toata familia fara sa-si dea seama ca sunt preparate "de regim". Plus ca poti manca oricat, pana te saturi.
Asa ca indiferent de ce dieta ti-ai alege, eu cred ca e foarte necesar sa-ti alegi una, si sa fie pe termen lung. Asa iti si reeduci alimentatia, slabesti si ramai sanatoasa!

Iti urez succes, si asteptam sa ne mai spui despre tine, cum merge, daca ai luat o decizie, ce mai mananci, etc.! O zi buna sa ai!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!