View Single Post
  #15115 (permalink)  
Vechi 24 ian 2015, 14:13:35
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.780
Aprecieri acordate: 5.352
Am fost apreciat(a) de 11.445 ori in 5.320 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

diana, as vrea sa-ti spun ceva si nu stiu cum sa ma exprim pentru ca nu as vrea in nicun caz sa-ti intunec bucuria, dar nici nu o sa fiu cu inima impacata pana nu zic! draga mea, fara suparare, tu nu trebuie sa pui 6-9kg in sarcina, nu trebuie sa pui max 1.5 in primul trim, si nu, kg nu vin si se duc, vin usor in sarcina si se duc extrem de greu dupa. nu am cuvinte sa-ti descriu cat de greu este sa slabesti dupa ce ai nascut!!! eu in prima sarcina am pus de la 62 la 82 kg, enorm de mult, iar dupa ce am nascut in primele 6 luni am mai pus 6 kg!!! noptile nedormite din cauza colicilor lui bb, foamea pe care ti-o da alptatul, stressul ca vrei sa faci tot ce e mai bine pt copilul tau isi pun amprenta, si e f usor sa acumulezi kg. mai ales la primul copil e f greu sa slabesti dupa ce ai nascut. in a doua sarcina am plecat de la 58 dar am avut mai multa minte, stiam din experienta toate de mai sus, asa ca m-am concentrat si am pus doar 6 kg. bebe a fost sanatos, bine dezvoltat si a vaut aceeasi greutate la nastere cu sora lui la care am pus 20 kg. pentru o persoana supraponderala 5-6, max 7 e greutatea pe care e ok sa o pui in sarcina. si asta atat pt binele tau cat si al lui bb. cu fiecare kg creste riscul de diabet gestational, de hipertensiune de sarcina, de preeclampsie, de nastere prematura, riscul ca bb sa faca mai tarziu diabet de tip II. si nu iti mai spun ca orice timp de nastere ai alege e mult mai greu cand sunt kg mai multe. nu vreau sa te sperii nici sa te supar, in felul meu mi-as dori sa te ajut si nu stiu cum sa-ti spun astea mai pe ocolite. eu am mancat f mult in sarcina, dar alimente sanatoase si nu s-au depus, laura am vazut ca face la fel. e greu, foamea e mai mare in sarcina, eu visam la toate bunatatile de pe lume, dar mancam un mar si ma gandeam cate vitamine ii dau lui bb in loc sa-i dau zahar si chimicale care nu-i fac niciun bine. cauta pe net info despre efectele nocive ale zaharului si chimicalelor si citeste zilnic, te vor tine mereu intr-o stare de alerta si iti va fi mai usor sa le refuzi. explica-le si celor din jur toate acestea si roaga-i sa te sustina. sotul meu manca toate porcariile pe langa mine si spunea: da ce, esti copil mic, nu te poti abtine? am senzatia ca al tau nu ar face asa..
offff, greu imi gasesc cuvintele, sper sincer ca m-ai inteles si ca nu te-am suparat.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
happygirldiana (24 ian 2015), Laura (24 ian 2015), Mihaela1006 (24 ian 2015)