View Single Post
  #15927 (permalink)  
Vechi 31 mar 2021, 16:16:39
happygirldiana's Avatar
happygirldiana happygirldiana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de Sabine_28 Vezi mesajul
Hey Diana, Te citesc din umbra, ma bucur ca esti activa si pe forum si ca faci sport, bravo!
Am inceput si eu de saptamana trecuta IF, la inceput 14:10, apoi 16:8, si de doua zile sunt la 18:6, mananc intre 12-18. Eu una incerc sa ma incadrez in maxim 1200 de calorii, mai ales ca sunt destul de sedentara, adica fac 30 de minute de fast walking sau ceva workout de 30 de minute de pe youtube.
Ma motiveaza si ajuta si aplicatia Fasting Tracker( varianta gratis), ca ma lauda si imi vad progresul Am dat 2 kg jos de lunea trecuta, dar am inceput de la foarte multe, 91 de kg
Poate reusesti sa treci si tu la 18:6, si asa deblochezi cantarul.
Mai e si un grup pe Facebook cu dieta 5:2 +16:8, care zice sa respecti 5 zile 16:8 si 2 zile pe saptamana mananci ce vrei in limita a 5-600 de calorii ( ma rog, nu prea ai cum sa mananci ce vrei de 600 de calorii, ca daca mananci o prajitura, alea sunt caloriile
Succes piticului la scoala, trece timpul repede, parca ieri scriai ca esti insarcinata si iti era frica de zborul din Anglia Te pup!
Doamne, Sabi, daaa! Ce disperata eram cu zborul ala ). A zburat timpul, asa e, si parca nu imi vine sa cred ca de la toamna e deja scolarel.

Sa stii ca si eu m-am gandit sa trec la 18:6. Am zis, totusi sa merg inca cu 16:8. Asta e a doua saptamana de IF si mergea bine pana alaltaieri dimineata cand m-am trezit lesinata, din cauza racelii si am mancat ceva la mic dejun.
Eu cred ca si roller-coaster-ul asta cu kilele isi spune cuvantul. Slabisem din martie 2020 pana in vara trecuta, in august, de la 93 la 80 de kilograme. Am avut perioada de ratacire apoi, sarbatori, etc si anul asta in ianuarie eram iar la 90. Din ianuarie fluctuez intre 90 si 88.5 desi fac sport zilnic, cu mici exceptii si cantaresc ce mannac. si e frustrant, stii? Alaltaieri dimineata eram la 88.5, deblocasem cantarul, in cele din urma si asta datorita IF-ului, cred eu, dar azi 90 si un pic iar. Cred ca pur si simplu mi-am bulversta metabolismul si organismul.
Oricum, nu ma descurajez, am reusit sa ajung in stadiul in care fac sport de placere, am redescoperit TJ, TF, Les Mills si bag la greu, de mâncat aiurra-n papusoi nu prea am timp, asa ca nu imi ramane decat sa imi vad de treaba, sa nu iau cantarul in seama si sa invat sa imi accept fiecare stadiu al greutatii.
Te pup! Ma bucur sa te vad!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui happygirldiana:
lidiuta (01 apr 2021)