View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 05 apr 2010, 20:48:49
curly.light's Avatar
curly.light curly.light este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Talking Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate

Buna fetelor! sunt noua pe aici ,dar m-am gandit sa imi dau si eu cu parerea despre topicul acestui forum . Scoala nu e locul in care iti e usor sa tii o dieta. Cel putin ,asa e pentru mine.Liceul ,in cazul meu, e un mare obstacol in incercarea mea de a slabi. Magazinul scolii e aproape,bine aprovizionat cu produse nesanatoase si hipercalorice. Raiul grasimilor!
Chestia interesanta e ,ca desi aceste prostii sunt percepute de constientul meu aidoma, subconstientul meu imi joaca feste. Si mi-e pofta de mor,de toate prostiile alea delicioase care abia asteapta sa mi se puna pe fund
Paul 1 - Nu imi mai iau bani la scoala. Mai putine calorii , mai multi bani de buzunar Pasul 2- Cand colegele mele sheletice isi scot rezerva de mancare ,dornice sa o imparta cu altii ,parasesc clasa ,si multumesc cerului ca tot timpul asta se intampla in pauza, si pot pleca fara sa fiu suspecta
Pasul 3- Mint.
Da,mint la greu ,si ,desi nu e ceva cu care poti sa te lauzi ,asta e pacatul care ma salveaza. Daca cineva ma serveste cu ciocolata sau chestii care contin ciocolata , ma hotarasc pe loc ca tin post. Daca cineva ma serveste cu covrigei ,inventez o afta bucala. Daca cineva se plange de foame, predind ca ma plang de sete. Daca ma intreaba colegele ce am mancat azi , zic ca am mancat cand am fost plecata in pauza. Daca ma intraba prietene din alte clase, am mancat in clasa .
Da,fetelor ,ma ascund. De ce ? Pentru ca toate colegele,in afara de mine,sunt slabute, si m-as simti penibil sa le zic ca sunt la cura!
Pentru ca,daca le zici altora asta,te compatimesc.Cred ca asta te ajuta. Dar se inseala. Te fac doar sa iti fie mila de tine, sa renunti ,sau macar sa faci compromisuri. Pentru ca,pentru mine ,slabitul e o lupta cu mine. Nu vreau victime colaterala
Rezultatul ? Nu mananc nimic la scoala ,niciodata. Beau doar apa,pe care mi-o iau de acasa. Stau 7-8 ore pe zi si ma infometez, mint ,imi pacalesc foamea cu apa ,mint,ma abtin de la tot ce-mi place, mint.
Macar daca asta ar fi de ajuns sa ma faca sa slabesc. Ar fi raiul pe pamant. Dar asta e ironia vietii ,nu ? Primesti sutul in fund exact cand te astepti mai putin
>: D< >: D<
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat