Subiect: Jurnal strumfa
View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 10:11:41
strumfa's Avatar
strumfa strumfa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 sep 2010
Locaţie: targu mures, Romania
Vârsta: 42
Date: 160cm, 84kg
Mesaje: 36
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal strumfa

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Mananci prea putin!
Sa zicem ,pentru dieta hipocalorica, 1100 de calorii e ok. Dar trebuie sa mananci cantitati mai mari de alimente sarace in calorii ,nu sa "ciugulesti" alimente bogate in calorii!
Hai sa iti sugerez niste modificari :
-inlocuieste painea alba cu paine integrala;
-carnea de porc inlocuieste-o cu carne de pui/vita/peste,gatite pe gratar /fierte/la cuptor,oricum ,dar cu cat mai putin ulei;
-incearca sa renunti la banane,nu prea sunt recomandate in dieta. Mai bine mananci mere! Si poti manca si mai multe,nu doar unul;
-renunta la dulciuri ,daca vrei sa ai un corp frumos (mai ales daca vrei sa sapi de celulita);
-daca nu poti renunta la dulciuri ,incearca sa te abtii macar in timpul saptamanii ,si sa servesti desert doar in weekend.E un inceput!
-organizeaza-ti meniul in 3 mese principale (serioase,nu cum ai consumat tu azi) ,si 3 gustari;
-incearca sa ajungi pe la 1300 de calorii macar,la inceput. Daca vei stagna pe viitor ,vei mai scadea din nr de calorii,dar acum nu e bine sa fie prea mic.
-consuma la cina macar o salata de legume,daca nu esti obisnuita sa mananci seara.

Nu fii dezamagita,e foarte bine ca te-ai apucat de dieta , si e bine pentru inceput! Nu te supara ca te corectam toate,vrem doar sa te ajutam ,nu sa te certam sau sa te demoralizam!
BaftaAstept sa vad si meniul tau de maine.
de obicei nu manc dulciuri,la mine pot sta dulciurile in camara, am mancat sa am cal. ieri am fost plecata si asa am mancat si banana.o sa incerc sa mi fac un meniu mai bine organizat.cretca si deai mam ing nu am avut de nult un orar regulat de mancare.
strumfa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2024 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1507 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1250 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]