View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 16 feb 2010, 15:04:23
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: ecuatii

Citat:
Anterior postat de mitzundel Vezi mesajul
multumesc frumos pentru asa o primire. nu ma asteptam.
uitandu-ma pe site am vazut ca de obicei in primul mesaj se transmit cateva informatii .
Am 26 de ani , 1,72 si 87 kg. Din ce am vorbit cu medicii ca sa ajung la greutatea optima as avea dedat jos cam 20 kg ( spun asta pt ca nu am fost niciodata slabuta si nu stiu cum e si nici cum ar trebui sa fiu )
Am inceput sa merg la aerobic de cateva saptamani, insa nu prea pot sa tin pasul si obosesc repede ) cred ca e normal. dar nu ma las
imi place sa mananc orice , mai putin fasole verde si dupa ce am mancat aproape 2 luni in fiecare zi carne de peste si apoi carne de pui , nu imi mai fac cu ochiul. Imi plac salatele si fructele. la zahar am renuntat , dar la sare nu prea pot renunta. Am incercat sa beau 2 litri de apa pe zi, insa nu intra in mine programul de lucru e foarte incarcat si de abia am timp sa pap la pranz si aia pe fuga mi-am zis mereu ca o sa plec la 6 de la munca, dar mereu apare cate ceva sau cate cineva care sa vrea ceva ......


ma puteti ajuta cu personalizarea monti? imi doresc foarte mult sa slabesc
asa la un calcul rapid ar trebui sa ai 62 de kg ca sa fi slabuta, dar depinde de conformatie etc. deci target 20 de kg asa de inceput si mai vezi tu pe parcurs...

e bai daca nu ai timp sa papi..ar trebui sa papi 3 mese si 2 gustari ca sa ai metabolismul mai accelerat. una din cauza ingrasarii e ca nu mancam putin si des. ci rar si mult.
cu apa mai incearca, o sa vezi tu ca intra... iti pui sticla langa tine si bei incontinuu si daca nu tie sete (nici la mine nu intra la inceput dar acuma intra in jur de 3 l pe zi)

incearca sa-ti faci un stil de viata. asta inseamna sa personalizezi dietele sa iei ce poti tu tine din fiecare si atunci nu te simti la dieta...

eu am luat de la monti asa (am citit-o si eu, dar urasc ideea de dieta deci am retinut unele chestii doar) de fapt nici nu mai stiu care din ce dieta fac parte
--- nu combini alimentele, decat cu legume
---- nu papi fructe decat ca si gustari, sau dimineata (si nu ca si desert dupa ce ai papat)
---- nu bei alcool
incearca sa papi mai mult fiert, la abur sau facut la cuptor....nu prajit
sa folosesti ulei de masline extra virgin
sa inlocuiesti faina alba cu gea neagra
sa papi cat mai putina paine..
sa papi orez brun sau salbatec in loc de alb

incearca si curcanul daca de peste si pui bleah... zic asa numai ca stiu ca e bun, dar eu de fapt nu papa carnita. bleah

daca nu renunti la sare si nici nu bei apa atunci e bai
este destula sare in toate alimentele ca sa trebuiasca sa le mai saram si noi... foloseste alte mirodenii in schimb.
la inceput cand am renuntat la sare papam tot cu branza feta care are la sare... acum incerc sa renunt si la ea incet incet
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de dorutza; 16 feb 2010 at 15:08:33.