View Single Post
  #17 (permalink)  
Vechi 02 ian 2010, 15:53:46
daxia's Avatar
daxia daxia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 ian 2010
Locaţie: oradea, Romania
Vârsta: 45
Date: 153cm, 53kg
Mesaje: 56
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10-15 kg! am nevoie de niste sfaturi....pls!

Buna tuturor.
Azi e ziua mea, implinesc 31 ani. Uitandu-ma cu sotul meu peste niste poze am dat peste una facuta acum 10 ani. Lucian nu s-a putut abtine si mi-a zis, mai ce picioare misto aveai! Am ras dar stiti cum se spune nu era rasul meu
Sunt casatorita de 10 ani, am doua fete, cea mica va implini pe 11 ianuarie 2 ani.
In cei 10 ani si cele doua sarcini am reusit performanta de a ramane cu 11 kg in plus.
Ce e si mai frumos e ca de aceste sarbatori am reusit performanta de a mai pune inca 2 kg pe mine. Va dati seama, copii in casa, un sot gurmand, prajituri, porc taiat .... trebuie sa continui? cred ca nu
Din intamplare, cautand pe net solutii miraculoase pt a slabi am dat de voi.
Incerc in acest an sa dau 13 kg jos si sa revin la greutatea mea ideala pe care chiar si calculele facute aici pe forum mi-o indica.
Am convenit cu sotul meu ca in 31.12.2010 eu sa am 50 kg iar el sa spuna ca nu mai fumeaza de un an .
Avem deci planuri mari amandoi.
Mi-am propus sa slabesc 0.5 kg pe saptamana.
Nu va fi deloc usor, pt ca eu gatesc, ne plac la nebunie prajiturile - aici e punctul meu sensibil. Plus suntem ardeleni, mancam sarmale, carnati, sunca si slanina ....
Iar ce e si mai grav e faptul ca nu am timp de sport - la servici stau la birou, acasa trebuie sa ma ocup de fata cea mare care e clasa I iar micuta imi ocupa restul timpului.
Alimentatia pe care mi-o propun, pt ca nu cred ca va putea fi numita dieta: fara paine, cartofi, paste, dulciuri, sucuri. Voi pregati carnea pe gril sau la cuptor cu legume, fructe si voi incerca sa beau 2 litri de apa - si asta e greu, nu reusesc sa beau atata apa si nu stiu cum sa fac.
Voi incerca sa va tin la curent cu rezultatele mele saptamanal sau mai des.
Sa imi tineti pumnii pt ca sunt convinsa ca voi avea nevoie.
daxia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1518 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1001 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1002 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]