View Single Post
  #17 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 21:26:56
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sondaj - despre self esteem.

O chestie despre care am citit si pe care am observat-o la persoane cu low self-esteem este urmatoarea chestiune:

- au senzatia ca orice ai zice te referi la ei in mod special, particular ...cand tu vorbesti de...cu totul altceva. Au tendinta sa se simta buricul pamantului tot timpul ca si cum toti ar fi cu ochii pe ei, sa-i vaneze incontinuu.

Tu vorbesti despre cum se face snitelul de pui si omul respectiv sare in sus si zice ca stie sa faca snitel de parca ai fi zis ca nu stie. Sau comentezi despre palmierii de la tropice si pac...omului ii sare mustarul ca si la el in tara la Constanta s-au plantat palmieri (adica "avem si noi, nu doar voi!" = complexe de inferioritate). Zici de nu stiu ce exercitiu pentru pectorali, gata sare in sus ca nu poate sa faca muschi asa...ca Arnold. De la o extrema la alta. Mereu se simte lezat, atins...domle' da' tot timpul. Tre' sa fie foarte obositor sa traiesti asa.

Am cunoscut pe cineva asa, o gagica. Pana la urma nu mai stiam ce sa zic, pe bune. Am comentat de unii ca mancau ciorba in fata blocului, afara cu mese si scaune, langa intrarea in bloc...si tipei i-a sarit mustarul ca ce..."Tu ai crescut in imparatie?". Probabil ca si ea isi manca ciorba in fata la intrarea in bloc. Ziceam ceva de despre dinti imbracati, si-mi arata dintii ei imbracati in portelan ca sa fie "ca in reviste stii...sa sclipeasca asa sa faca steluta...cand razi, ca in filme!!!".

Un izvor nesecat.

Imi aduc aminte de o prietena care are cu adevarat low self-esteem din motive nasoale, o teroriza maica-sa cand era mica, preobleme mari in familie, batai, certuri etc. De cate ori o critic asa vaaaag de tot si de departe de tot in ceva absolut minor...se supara ingrozitor de tare si sufera crunt, nu doarme noptile etc. Adica le umfla de le innebuneste. Extraordinar de sensibila la critice minore. Traume mari de tot. Daca ma intreba cum arata in nu stiu ce rochie de seara, sa-i zic parerea sincera, in fata...se supara daca ii zic ca rochia e ca o varza. Zice ca sunt geloasa pe rochia ei ca nu am si eu la fel. Ce poti sa mai comentezi?
Răspuns cu citat