View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 21:39:39
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Smile Re: Calcularea numarului de calorii pentru o reteta

ehe..sa intre in sange..mama azi mama a fost pusa pe facut mancare, dupa ce frigiderul nostru a fost cam gol...a facut mancarica de mazare, pastai si bors cu perisoare...
am stta pe langa ea cand a facut mazarea si pastaile, am calculat, dar nu am mai avut timp sa scriu gramajul si caloriile si tot ce e necesar si la pastai, poate maine
am vrut sa vad si la bors, dar l-a facut un pic mai tarziu si eu m-am bagat la invatat
oricum, am innebunit-o pe mama de cap"da sa canteresc si aia, si ailalta..nu taia pana nu cantaresc..cat are oare o lingura de?cat ai de gand sa pui nuj ce fel de aliment"si tot asa..a zis k mai degraba ma apuc sa imi gatesc eu..dar in conditiile astea va trebui sa stea ea langa mine, ca nu prea stiu pre amulte feluri de mancare..mdah..e bun, cum am mai zis mancarica de mazare e una din preferatele mele si ma bucura sa aflu ca nu are asa multe calorii...o bag in lista cat de curand...
acum imi dau seama ca multe mancaruri nici nu au atatea calorii..conteaza ff mult cat mananci..si e bine asa cu numaratul caloriilor, chiar daca uneori e un pic obositor, e doar chestia de obisnuinta ..mai apoi nu mai trebuie sa stai cu caietelu sau calc klanga tine..chiar daca nu stii exact macar aproximezi..
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat