View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 10:42:29
balena's Avatar
balena balena este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 ian 2011
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 46
Date: 168cm, 107kg
Mesaje: 43
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena

Bine ai venit la mine in casuta!
La mine a fost cezariana de urgenta. Dupa diverse alte probleme mi s-a rupt apa, noroc ca eram internata la Iasi ca altfel... dadeam coltul amandoua. Operatia a fost grea, la 9.35 au scos cu greu minunea pentru ca aveam apa rupta de 6 ore (si uter septat), uterul meu era mulat pe ea, parca era intr-o punga vidata. A trebuit sa-mi ciopartzeasca uterul ca sa o poata scoate. La terapie intensiva am ajuns la 11.30. Ma dezmorteam deja cand m-au inchis, incepeam sa simt putin (am avut rahianestezie). Din a treia zi de operatia am inceput sa fac febra si, desi eram pe 5 antibiotice, nu ceda. M-au plimbat pe la alte doua spitale (infectioase, boli respiratorii). Tot mi-au schimbat antibioticele pana au reusit sa-i dea de capat ce am (inf. e-coli, tromboflebita la vasele de pe uter). La un mom. dat se punea problema sa ma deschida din nou si sa scoata uterul. In cele din urma au aplicat tratamentul corect si mi-am revenit. Nu mai aveau nici de unde sa-mi ia sange pentru analize, toate venele erau franjuri. Mi-au injectat anticoagulant 10 zile, de 2 ori pe zi (la o cezariana fara probleme se face 2-3 zile) apoi aspirina alte 10 zile. Eram un zombie: umerii praf de la anticoagulant, venele de la maini vai de capul lor, ambele fese gaurite (si acum mai am 3 galme). Plus ca am un fir care nu s-a resorbit si s-a format granulom. Cand fac efort inca ma doare, uneori simt durere si fara sa fac efort.

Eu sunt moldoveanca la origini, dar casatorita in Bucovina.
balena, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
balena, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2078 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1561 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]