Subiect: Jurnal just21
View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 14 aug 2011, 17:10:38
just21's Avatar
just21 just21 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 29 aug 2010
Locaţie: somewhere, Romania
Vârsta: 30
Dieta: ...
Date: 162cm, 60.5kg
Mesaje: 1.858
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 30 mesaje
Implicit Re: Jurnal just21

Citat:
Anterior postat de dupy Vezi mesajul
Dupa suisuri si coborasuri (54kg - 51kg - 54kg - 50kg..) am zis aseara ca m-am saturat sa ma tot gandesc la mancare. Si ca o sa procedez asa cum fac multe fete skinny: mananc pentru a trai. Adica la limita supravietuirii Simt ca ma doare stomacul..mananc ceva: ce am chef. Dupa ce ma simt ok, imi continui activitatea pana ce simt iar foamea. Pare rational, nu? Mananci cand ti-e foame.
Azi am inceput sa mai citesc p`aici, sa ma documentez..si am inteles ca nu e bine pt organism. El supravietuieste, dar nu functioneaza normal. Si daca mananc 700kcal/zi, si aia constand intr-o felie de tort(fiindca asta am chef), atunci o sa fiu o skinny, plina de celulita. Si stiu ca acum 3 ani eram slaba, 45kg. Nu mancam decat atunci cand ma punea mama la masa, fortat. Minte de copil.. ma lua ameteala la scoala si nu stiam de ce, nu relizam. La analize mereu imi iesea anemie..

Cu 3, 4 si chiar 5 mese pe zi eu am slabit. Ca am luat mai apoi in greutate e numai vina mea, pt ca m-am indopat. Dar am slabit fiindca asta e secretul, gasesti informatii despre asta: mese dese si mici. Daca tu ai 1100 kcal/zi, pur si simplu nu le imparti in 2, ci in 4. Astfel, nu mananci mai mult caloric. Intelegi? Niciun risc de ingrasare Eu iau cate mese pot, avand grija sa am spatiu de 3h intre ele. Dupa un fruct imi permit sa iau masa la 1h - 1h juma.

E FOARTE IMPORTANT, ajuta mult de tot: sa ai mese dese, cu spatiu de 3h intre ele; sa n`ai "rontaieli" ! Never. Daca ai pofta de covrigii din farfurie si au trecut doar 2h de cand ai mancat, mai asteapta 1h, si apoi papa 4-5covrigi si inca ceva sanatos pe langa, pana la minim 100kcal. Ce e sub 100kcal eu consider rontaiala, nu masa si organismul la fel..
Ai dreptate si tu si roxi.Daca mananci mai putin si mai des pe langa ca ai energie dar si slabesti mai usor.Eu daca stau sa ma gandesc cred ca de accea am reusit eu sa dau jos 2 kg intr`o saptamana in timp ce eram la matusa mea.Mancam de 2 ori pe zii impreuna cu verisoarele mele si aveam si 2 gustari din fructe.Stiu ca m-am intors acasa mai slabuta si nu intelegeam cum am reusit pentru ca eu credeam ca am mancat mai mult.Totusi azi sunt fericita pentru ca dupa mai multe saptamani de mancat doar o data pe zi azi am avut 2 mese si 2 gustari. ceea ce pentru mine e un pas mic dar important.si am mai si mancat conform dietei si nu am nici remuscari..deci poate poate sunt pe calea cea buna.Dar cred ca am reusit acest lucru si datorita voua pentru ca am povestit cu voi.Pana acum nu faceam altceva decat sa ma simt prost.Fetelor eu acum va las pentru ca merg la alergat cu o prietena dornica si ea sa slabeasca si vorbim mai deseara! Va pup!
__________________