View Single Post
  #185 (permalink)  
Vechi 20 sep 2012, 18:52:30
MagiqueMe's Avatar
MagiqueMe MagiqueMe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 iul 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 80.3kg
Mesaje: 198
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal MagiqueMe - Letters to Santa

Citat:
Anterior postat de miris Vezi mesajul
Inteleg ca e greu. Eu nsami sunt o mare pofticioasa. Obisnuiam sa fac cate ceva bunut la fiecare 3-4 zile: o praji, o tarta, ciocolata de casa, papanasi, clatite, gogosi, pizza.... ce vrei si ce nu vrei! Eram renumita printre prieteni pentru asta: la tine mereu se gaseste ceva bun de mancat, tot auzeam. asa ca stiu cum e. Copiii inca imi mai cer sa le fac si... fac. Mananc o jumate de portie, mai ales in pima parte a zilei si gata! Am facut lasagna, am mancat si eu, dar o portie mai mica. Am facut clatite, am mancat 2 cu gem dietetic. Acum am facut o musaca pentru ei, iar petru mine, vinete umplute cu aceeasi compozitie, cu piept de pui. Cam asa incerc eu sa fac fata.
Cat despre suberek-ul ala, e demential. Am mancat de vreo 3 ri asa ceva si e .... yammmy! Dar poti sa rogi o colega sa imparta cu tine, sa iei doar o imbucatura, sa o mesteci pe indelete, si sa te bucuri de fiecare gram, cu intensitatea cu care ai manca unul intreg. Nu trebuie sa te abtii pur si simplu, ca sa devina o frustrare care se tot acumuleaza... si care va exploda pana la urma. Trebuie sa gasesti supapa pentru a depresuriza situatia cand devine critica. Sa gusti din tentatie doar 1-2 guri sau sa mananci altceva care sa iti faca placere...
Am incredere ca ai sa gasesti singura solutia petru echilibrul acela de care e nevoie intr-o astfel de dieta pe termen lung.
Cand am tot zis: hai ca poti! nu am glumit! Eu chiar cred ca vei reusi!
Sa ne povestesti aine cum ti-a fost.
Bafta!
Good magic night, MAgico!

CLATITEEEEE!! Me likes clatite!!
Asa...in alta ordine de idei, partea proasta la mine este ca sunt un mic haplea... O data ce gust si simt dulcele sau gustul de produse de patiserie nu ma mai pot opri... Am ajuns la concluzia ca este mai bine sa ma abtin de tot... Da, stiu ca nu e bine si ca e recomandat sa gusti, dar sincer, nu ma pot opri la a gusta...o gura de prajitura inseamna inca una si inca una pana se termina, apoi inca o prajitura si asa mai departe... Am ajuns sa cred ca dulciurile si produsele de patiserie sunt ca un drog pentru mine... Momentul in care voi ajunge sa pot sa DOAR GUST! ceva va fi una dintre cele mai mari realizari ale mele!


Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Ziua buna Magique!!
Vezi ca ieri ai uitat sa zici sloganul tau..
Cand mai vezi colegi ca-si ling degetele de la gogosile alea aka bombe calorice, ingearca un exercitiu de imaginatie: Imagineaza-ti monstruleti mici in gogosile alea, urati si plini de grasime si zahar care se depun fix pe burtica si mai ales pe vasele de sange, mai important care orice altceva.. Gandeste-te ca zicand nu la o gogoasa ai scutit un tub de pastile ptr diabet sau colesterol.. Si cum ti-am mai zis si eu si miris, ia si tu o gurita mica de tot, gen 20 de g ca nu acumulezi frustrari si sa te infingi direct in cofetarie..
Uite iti poti face clatite cu faina integrala, tarate, ou, apa minerala si putina fructoza plus un praf de scortisoara pe care sa le mananci cu gem dietetic, sunt tare bune..
Si eu aseara i-am facut lui mister al meu clatite pe care le-a mancat cu Finetti, of course ca am luat si eu un sfert de clatite cu o umbra de Finetti, ca daca nu sigur stateam cu gandul numai la ele si mai rau imi faceam..
Hai zi-ne ca azi esti cu moralul mai ok!!

Draga Clau,
Am impresia ca starea mea de spirit nu este unicat.... Constat ca tot mai multe persoane din jurul meu se plang de probleme de concentrare, oboseala si moral la pamant... O fi de la vremea asta schimbatoare??
Anyways, azi la munca a fost o noua piatra de hotar... Nu a mai fost shuberek si nu au mai fost gogosi, in schimb toate colegele mele au simtit la unison pofta de dulce... Doua dintre ele s-au dus la cumparaturi si s-au intors cu Snickers, eugenii si ciocolata.. Apoi in acelasi timp au inceput sa fosneasca ambalajele...cred ca am murit un pic in momentul ala :p M-am abtinut, am mancat un mar si mi-am facut o cana de ceai verde cu aroma de mandarine...sunt foarte mandra de mine!!!! Dar trebuie sa recunosc ca a fost mai usor pentru ca din fericire ciocolata nu miroase imbietor! SLAVA DOMNULUI!!!!!!!!!!!!!!