Subiect: Hipotiroidism
View Single Post
  #19 (permalink)  
Vechi 06 ian 2014, 12:58:17
crissa08's Avatar
crissa08 crissa08 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 29 mar 2010
Locaţie: Tg-Jiu, Romania
Vârsta: 56
Dieta: controlul portiilor
Date: 170cm, 103kg
Mesaje: 5.192
Aprecieri acordate: 194
Am fost apreciat(a) de 283 ori in 192 mesaje
Implicit Re: Hipotiroidism

Citat:
Anterior postat de Zoe Vezi mesajul
novothyral iau, iniţial 50 g, de mulţi ani 100, dar se pare şi la mine că e cam mult, încă negociez cu doctoriţa dacă să scad la trei sferturi sau nu
o să fac analize prin primăvară, să mai vedem.
mă bate gândul să mai iau ca supliment unt de cocos, care mobilizează tiroida (nu sunt operată), dar trebuie să-mi fac un program de care să mă ţin mai riguros.
Interesant ca la mine doctorita mi-a crescut-o, chiar o dorea 125mg, dar de cate ori ma apucam sa iau 125 mi se facea rau.
Apogeul l-am atins in noiembrie cand am simtit inima in gat, in cap, in degete, devenisem tahicardica, cu putina tensiune, tremuram, nu dormeam...
Am facut analizele si am schimbat doctorita. Cea nou a ramas uimita cat eutyrox pot lua la asemenea analize, mai ales ca mai am o parte dintr-un lob. A zis sa scadem treptat, zicea totusi sa ma opresc la 37.5 (o pastila jumate de 25), dar recunosc ca in concediu am luat numai 25. Sunt curioasa cum vor fi analizele, maine dupa masa le iau, asa o sa vedem clar cam ce mai e de facut. Sper totusi sa fie ok, sa raman la doza asta!
Sa citesc si eu de untul de cocos!
Pupici
__________________

crissa08, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2276 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1759 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1760 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]