View Single Post
  #1904 (permalink)  
Vechi 15 nov 2010, 12:38:13
Tina's Avatar
Tina Tina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea VI

Citat:
Anterior postat de Purple flower Vezi mesajul
Eu una nu prea sunt deacord cu "rasplatirea asta" mai ales ca la Monti nu avem restrictii mari.
Adica vrei sa te rasplatesti cu ceva dulce? Ok, mananca 40 g cioco neagra peste 70% cacao care este permisa, nu o placinta sau prajitura de la magazin care te va duce inapoi cu inca cateva sute de grame pe care cu greu le-ai dat jos.
Eu zic ca mai bine respectam dieta fara sa o compromitem decat sa tot incepem si sa zicem " de azi am inceput din nou" , si tot asa.....asta e parerea mea ...pentru ca vointa noastra si ambitia scad pe masura ce trece timpul si riscam sa dam in extrema cealalta in care nu ne mai putem intoarce la dieta si o tinem intr=un sir de abateri...
Intervin si eu in casuta voastra Monti, cu toate ca nu tin Monti, dar merg pe principii low-carb moderate.
Purple flower, ai mare dreptate, gustul trebuie educat, cand vrem ceva "nepermis" sa ne orientam spre dulciuri sau bunatati de dieta - sunt la fel, poate mai gustoase decat porcariile din comert. Daca le amesteca, inventam sunt delicioase.

Eu zilnic mananc "ceva bun" de dieta, asa am dat jos 4 kg. Imi amestec fructe proaspete cu branza slaba sau mananc ciocolata fara zahar, amaruie, dovleac copt, inventez retete de prajituri cat mai simple, fara faina.
Nu simt ca tin dieta, dar da, si dupa 5 luni fara zahar am momente rare cand mai poftesc. E de munca dar e si rasplata.
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2457 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1940 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]